Zrusenie povinneho cipovania psov

Necipujtenas.cz

/ #143 "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-05-22 18:43

Praha, Česká republika, Český rozhlas Dvojka (ČR2), magazín „Je jaká je“, 16. května 2013 - Krátce z obsahu článku: "EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

„Jsou s čipem nebo s tím mikročipem spojena nějaká rizika?“

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

„Někdy se stane, že ten pejsek sebou třeba (při pokusu o provedení implantace mikročipu, pozn. autora) trhne nebo škubne, majitel ho špatně podrží, v takovém případě, když si veterinář vytvoří kožní řasu, jakoby vytáhne tu kůži nahoru, tak místo, aby ta jehla zůstala v podkoží, tak projede na druhé té straně kožní řasy a ten čip se aplikuje na stůl vedle pejska“, když navíc „Pejsci mají poměrně volnou kůži, to znamená, že někdy může docházet, že v podkoží se trochu změní pozice umístění toho čipu, že sjede o nějaký centimetr nebo i pár centimetrů na trochu jiné místo“ a „Může se objevit třeba kapička krve tím, že ta jehla je opravdu ostrá /.../.“

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

„Nemůže se stát, že by čip zkrátka cestoval po celém těle, je to opravdu v nějakých centimetrech ten posun?“

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

„Teoreticky to samozřejmě možné je“ a je nutné zvažovat, že „riziko infekce taktéž může být“.

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

„Od jakého věku byste doporučila čipovat?“

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

„Tak, samozřejmě u štěňat se to dá dělat od věku 3, 6 měsíců. Já bych to třeba i doporučila trošičku později, právě z toho důvodu, že jak pejsek roste, tak se může změnit, vlastně pozice toho čipu zvláště u plemen, které mají hodně volnou kůži. Štěňata, což jsou třeba buldočci a stafordi a podobné typy pejsků, /.../.“

EVA KVASNIČKOVÁ, MODERÁTORKA:

„Co když se nám pejsek zaběhne někde v lese, najde ho pan hajný, který určitě u sebe nenosí běžně čtečku?“

MVDR. LUCIE SKÁLOVÁ, VETERINÁRNÍ NEMOCNICE AA-VET:

„Přesně tak, tento vlastně mikročip je takové bezpečnostní zařízení, nicméně ne vždy to funguje tou nejrychlejší cestou a já pro takovéto případy doporučuji, aby ještě měl i známku, kde se nedá vytetovat, na známce se nechá vypsat telefonní číslo na majitele, což je takové to nejrychlejší, protože to, že pejsek má čip, neznamená, že kdokoli ho najde hned bude vědět, kdo je majitel. Musí se nejdřív to číslo z toho čipu přečíst.“" - http://www.necipujtenas.cz/fakta/rizika-cipovani/mvdr-skalova-cipovani-a-mozna-rizika-cr.aspx