Petice proti obsazení resortu školství Jihočeského kraje KSČM

Quoted post

Markéta Sudová

#61 Děkuji

2012-11-10 10:14

Děkuji panu Martinovi Rosochovi. Jeho aktivita mě naplňuje optimismem. Bude-li více takto osvícených učitelů kteří budu vysvětlovat, učit v souvislostech a s důrazem na demokratické principy, z dnešních dětí vyroste generace, která už komunisty prostě nebude volit.
Velmi si také vážím otevřeně vyjádřeného názoru pana rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Jihočeské střední i vysoké školství je na dobré cestě!

Odpovědi

Miloslav Novotný

#1082 Re: Děkuji

2012-11-24 02:44:42

Vážená paní Sudová, já jsem naopak zděšen nedemokratičností celé této kolosální manipulace, zejména pak aktivistickým počínáním některých nezodpovědných pedagogů, jmenovitě pana Rosochy a pana Grubhoffera. Než se do mne pustí zde "diskutující" novodobí kádrováci, využiji přetrvávající demokratické poměry (všeho dočasu, Velký bratr nezahálí) a dovolím si zveřejnit odlišný názor. Jsem ročník krátce poválečný, maturita 1964, ČVUT 1969. Nikdy jsem nebyl členem žádné strany, ovšem, ač technik, nikdy jsem si nemyslel, že "politika je svinstvo". Politický protest pokládám za legitimní nástroj projevu vůle. To jsem věděl dávno před listopadem 1989. Studentské hnutí zde bylo už tehdy, ale neorganizovali nás učitelé. Jak by mohli, učitel je součást systému. To nevylučuje, že mezi nimi byli sympatizanti. Jako člen akademické rady studentů jsem se aktivně účastnil studentské okupační stávky v listopadu 1968 proti okupaci Československa. Dobře vím, že patnáct let předtím by něco takového možné nebylo. Přesto to bylo, při vší úctě, něco jiného, než dnešní hon na nějakou paní s hlasovacím právem v radě krajského zastupitelstva. Myslím, že době, kterou jsem prožil, jsem porozuměl. Dostatečně na to, abych si dovolil srovnávat. V padesátých letech by nás spoluobčané komunisti dali zmlátit a pozavírat k tomu najatými spoluobčany, v roce 1968 spoluobčané komunisti naopak řešili problém, jak zabránit masakru nás, mladých spoluobčanů. Vyřešili to celkem elegantně. Nechali nás stávkovat, po dvě noci nám vypnuli elektriku, třetí den zavřeli vodu a fakulta byla nadále "neobyvatelná". Nežertuji. Byla to zlá doba, ale současně neocenitelná životní zkušenost. Nepřeji dnešním studentům, aby jazykové znalosti využívali k hádkám s vyjevenými vojáky se samopaly na tancích, které pamatovaly tažení na Berlín. Aby si názor na svět a cenu života utvářeli ve stínu činu Jana Palacha a jeho druhů. Aby byli svědky lámání charakterů za Husáka. Proč Vám to vlastně píšu? Abych dosvědčil, že od raných let šedesátých nebyl v Československu problém dostat se k informacím. Jako dnes, i tehdy stačilo zajímat se o stav světa, v němž žiji. Nebyl Internet, ostatně moudrost se nedá "vygůglovat". V roce 1968 vycházela spousta skvělých periodik a knih, později, za Husáka, zbyl už jen zahraniční rozhlas, samizdatové tiskoviny a dobří přátelé, kteří měli dobré knihy. Dnes nevycházím z údivu, s jakou nevědomostí se v současné záplavě informací setkávám na každém kroku. Copak Vás skutečně nezajímá, v jakém světě žijete. Opravdu Vás naplňuje optimismem počínání pana Rosochy, z jehož argumentace jak příslovečná sláma z bot čouhá jeho osobní zájem? Učitel, který si dovoluje "dělat svou politiku" pomocí bezohledné manipulace studentů, kteří se pod jeho vedením "bouří" proti výsledkům svobodné volby jejich rodičů a starších spoluobčanů. Tušíte aspoň trochu, co to je zastupitelská demokracie? Čeho je ten pán zárukou? Že o záchraně zbytků učňovského školství, bez něhož industriální sopolečnost není myslitelná, bude jménem zneužitých středoškolských studentů napříště rozhodovat pan Rosocha? A Vy mu podepíšete petici, aby mohl pokračovat v díle podobných pedagogických diletantů, kteří učňovské školství v letech devadesátých rozmetali na padrť? Ta paní je přece zástupný problém. Jak je možné, že se k takovéto primitivní propagandě propůjčí rektor univerzity? Že by rovněž hrál politickou kartou? Pak ovšem není důvod sdílet Vaše přesvědčení, že jihočeské školství je na dobré cestě. A propos, co myslíte, jaký názor má pan profesor na zavedení školného? Jak pan profesor hodnotí to, že ho jmenoval Ing. Klaus, který se nechal jmenovat profesorem jako předseda vlády, přičemž ze závazných podmínek udělení profesury splňoval jedinou - byl v době jmenování zletilý. Nemáte problém s tím, že do funkce prezidenta byl zvolen komunisty? Nemáte problém s tím, že nám ve funkci prezidenta a předsedy vlády vládnou spoluobčané, potomci skalních komunistů? Celý život jsem nadával na komunisty, ale tohle s historickou pamětí nemá nic společného. S úctou Miloslav Novotný