Petice proti strileni taznych ptaku na Malte

Navštívíte-li Maltu, narazíte v přírodě doslova na každém kroku na střelce ptáků. Od září do ledna tu mají povoleno střílet 41 druhů ptáků, v jarní sezóně se střílí hrdličky a křepelky. Kdyby to nebylo tak smutné, vypadalo by to až směšně – v krajině chodí ozbrojení muži oblečení v maskáčích, kteří s důležitým výrazem ve tváři odvážně střílí po malých ptáčcích. (Na Maltě samozřejmě nikdo netrpí hladem ani těžkou podvýživou v důsledku nedostatku potravy, lov ptáků tu představuje pouze oblíbenou kratochvíli.) Přes Maltu vede migrační trasa ptáků z nejméně 48 zemí. Lidé z maltských organizací na ochranu ptáků i jejich sympatizanti z celé Evropy léta sepisují petice a články a točí o maltském masakru ptáků filmy, ale stále to zřejmě nestačí. Část obyvatel Malty totiž zjevně považuje evropské (i naše) a africké ptactvo za svůj nejoblíbenější terč. Tito střelci a jejich podporovatelé navíc těsně zvítězili v letošním jarním referendu, ve kterém se rozhodovalo o zákazu lovu hrdliček a křepelek. Pokud nejste k vraždění ptáků na Maltě lhostejní, podepište prosím tuto výzvu ministerskému předsedovi Malty.

 

„Vážený pane ministerský předsedo Josephe Muscate, dovolte nám otázku: Víte, coby představitel národa, který nade vše miluje hudbu, jak vlastně hudba vznikla? Ohledně vzniku hudby sice existuje mnoho teorií, ale nemalá část vědců, kteří se tímto tématem zabývají, předpokládá, že hudba je nápodobou ptačího zpěvu. Traduje se, že Wolfgang Amadeus Mozart choval špačka a při práci se inspiroval jeho zpěvem. Představme si tento absurdní výjev: v Teatru Manoel ve Vallettě hrají Mozartovu skladbu a za hradbami Valletty padají v téže chvíli jeden za druhým z nebe sestřelení špačci… Troufáme si tvrdit, že s podobnou situací, která bohužel není daleko od maltské reality, by se asi tento velký skladatel jen těžko smiřoval. Vážený pane ministře, prosíme Vás, abyste neprodleně učinil veškerá opatření k zastavení lovu ptáků na Maltě, jež jsou ve Vašich silách. Vaše krásná a z historického a kulturního hlediska nesmírně bohatá země podle našeho názoru zastavení ohavného ptačího masakru (a tím i umožnění alespoň částečné obnovy na Maltě pobité evropské a africké ptačí populace) dluží totiž nejen mnoha hudebním velikánům, ale i všem obyvatelům zemí, ze kterých ptáci na Maltu přilétají a kde si lidé ptáků a jejich zpěvu váží!

“Dear Prime Minister Joseph Muscat, let us ask a question: As a representative of the nation that immensely loves music, do you know from where the music originated? Perhaps you have heard that there are multiple theories concerning the origins of music, but a considerable part of researchers who deal with this issue assume that music was originally an imitation of birdsong.
It is said that Wolfgang Amadeus Mozart kept a starling and that the bird’s singing inspired him at work. Let us imagine the following absurd situation: Mozart's compositions are played in Manoel Theatre in Valletta while at the very same time, behind the walls of Valletta, starlings fall one after another shot down from the sky... We dare say that the great composer would hardly put up with such ironic situation, which is unfortunately not far from the Maltese reality.
Dear Prime Minister, we ask you to immediately take all available measures to stop bird hunting in Malta. In our opinion, your beautiful, historically and culturally immensely rich country owes the termination of this gruesome bird slaughter (which would allow at least a partial recovery of European and African bird populations massacred in Malta) not only to many musical giants but also to all residents of countries from which birds to Malta arrive and where people have a great regard for birds and their singing!”


Alžběta Dvořáková    Kontaktujte autora petice