Petice proti rušení praktických škol

Quoted post

Jana

#5 úpadek celého školství

2012-10-12 12:40

Naše školství nemá systém,všechny změny se dělají chaoticky. Kompetentní orgány by si měly uvědomit, že jde o jakýsi "kulový blesk". Všechno přece souvisí se vším. Je třeba uvažovat v souvislostech (tak to přece máme učit i naše žáky).Když něco "zlepším",jaké to bude mít důsledky? Stále nechápu, proč se u nás ruší dobré, fungující a praxí ověřené metody a zavádějí se nové. Tam, kde něco skřípe nebo je zastaralé, je samozřejmé, že je třeba udělat změnu. Ale proč tam, kde to klape? Všechno by zachránily podle mého názoru jednotné osnovy s jasně stanoveným závazným učivem, jako to bylo kdysi. Naše školství bylo skvělé. Kdybych mohla, vrátila bych pevné osnovy, školy nechala rozděleny na základní a zvláštní (třeba pod názvem alternativní či praktické - to už není podstatné), školy střední s maturitou a učiliště s výučním listem. Prostě bych vynechala ideologickou oblast, ale jinak vrátila školský systém včetně způsobu maturit před rok 89. Samozřejmě s požíváním moderních výukových metod. Dnes mám dojem, že školství stojí na tom, aby bylo hlavně všechno zdokumentováno, ošetřeno podpisy rodičů, nazýváno správnými pojmy (nikoli dozor nad žáky, ale dohled, zdobrovolněním domácích úkolů atd.) a hlavní smysl - vychovat rovné, poctivé, svědomité a vzdělané lidi jaksi uniká. Cílem by měli být lidé skutečně vzdělaní ve svém oboru, zdatní řemeslníci apod.,ne lidé pouze s lejstrem o vzdělání, kteří stejně nakonec nejsou v praxi uplatnitelní.

Odpovědi

Mirka

#45 Re: úpadek celého školství

2012-10-18 08:41:58

#5: Jana - úpadek celého školství

Bezvadně řečeno, se vším souhlasím, ikdyž jsem školství před rokem 89 nezažila. Mám vystudovanou speciální pedagogiku a mohu potvrdit, že ideologické představy typu integrace a ještě stále více používané inkluze jsou mnohdy v praxi zcela nerealné. Integrace ano, ale ne za každou cenu. V rámci ušetření je toto nesmyslný krok..

Petra

#310 Re: úpadek celého školství

2013-05-12 23:40:50

#5: Jana - úpadek celého školství

Bravo!!!!! Výborný názor, stokrát podtrhávám a podepisuju!!!!!