Petice za obnovu linky 99 v Ostravě

Samotné centrum města Ostravy je již samo o sobě svou infrastrukturou poměrně obtížně obsluhovatelné veřejnou dopravou. Úplným centrem města je Masarykovo náměstí a okolní ulice, které však v současné době paradoxně rozdělují Moravskou Ostravu na část obsluhovanou tramvajovou dopravou a část obsluhovanou trolejbusovou dopravou. V historii byly obě tyto části vždy jedním z těchto druhů dopravy spojeny, avšak časem byla veřejná doprava z Masarykova náměstí bohužel vytlačena, při tom by se jednalo o ideální přímou spojnici nejdůležitějších uzlů tramvajové sítě (zast. Karolina) a trolejbusové sítě (zast. Most M. Sýkory).

Jedinou linkou MHD, která do 3. března 2013 spojovala tyto dva body rychleji než pěší chůzí (rychleji než 10 min), byla minibusová linka 99. Od doby, kdy byla postavena tramvajová zastávka Karolina (říjen 2012), a linka 99 na ní začala zastavovat a vytvářet tak luxusní přestup na společném nástupišti z centra města na tramvaj do většiny sídlišť, začala se linka 99 zejména v odpolední špičku, kdy cestující takto jezdí, plnit a nezřídka vozila právě z Náměstí J. Gagarina a Mostu M. Sýkory na Karolinu 10 a více lidí, což je ideální vytíženost minibusu, který na ní jezdil. Minibus zvládal cestu za cca 6 minut nemluvě o možnosti jet přímo přes Masarykovo náměstí, což by znamenalo cestu max. 4 minuty.

Od 3. 3. 2013 byla linka nesmyslně přes veškeré vlny nevole schválena našimi zástupci na Magistrátu města Ostravy ke zrušení. Byla zrušena poté, co konečně získala svůj význam právě v souvislosti s novou zastávkou Karolina.

Zrušení bylo zdůvodněno nutností úspor a možností dojet z Mostu M. Sýkory a Nám. J. Gagarina na tramvaj trolejbusem 103/105. Jízda trolejbusem však trvá cca 10 min a k tomu je nutné absolvovat pěší docházku přes podchod na Náměstí Republiky, čímž jsme na 12 až 13 minutách cesty v trase, kterou minibus zvládal za 6 minut, a pěší chůzí se dá zvládnout za 10 min z Mostu M. Sýkory resp. 15 min z Nám. J . Gagarina. Takový je současný stav.

Ale pozor, od 1. 9. 2013 má být změněno trasování trolejbusové dopravy a trolejbusová linka 105 už nemá být vedená ani do přestupního bodu Náměstí Republiky (k tzv. Frýdlantským mostům), ale na novou zastávku Karolina U Lávky. To znamená, že jakékoliv spojení z Náměstí J. Gagarina, kde se nachází radnice Slezské Ostravy a spousta dalších institucí a pracovních míst, a z Mostu M. Sýkory - velmi frekventovaného bodu v centru města k tramvajové dopravě nebo na autobusové nádraží do dalších částí města již NEBUDE! (A absolvovat během této velmi krátké trasy ještě další přestup je opravdu neakceptovatelné.)

Z výše uvedených důvodů žádáme naše zástupce na Magistrátu města Ostravy o obnovení provozu linky 99 např. v trase Náměstí J. Gagarina > Most M. Sýkory > Karolina > Českobratrská > Most Pionýrů > Nám. J. Gagarina.


František Plener    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji František Plener, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice24.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Facebook