Petice proti umístění busty Karla Kryla v budově parlamentu ČR

Kontaktujte autora petice

Výsledek petice

2015-03-10 19:14:42

Všem děkuji za podporu této petice, i díky ní v minulých dnech kancelář Poslanecké sněmovny vrátila bustu Karla Kryla jejímu autorovi. Ten ji následně spolu s Danielem Hermanem, současným ministrem kultury umístil v prostorách poslaneckého klubu KDU-ČSL. Škoda, že nebudeme mít možnost sledovat, jak bude KDU-ČSL vždy bustu stěhovat podle výsledku voleb, získaných nebo nezískaných mandátů a z toho plynoucího přidělení místností jejich klubu. Dodejme, že tímto přivlastňováním Karla Kryla se zřejmě snaží KDU-ČSL překonat nevkus a nesoudnost jejich kolegů z ČSSD, kteří pro změnu ve volební kampani hráli Krylovu poslední písničku Demokracie.


Vojtěch Klimt

Zpráva 20. října

2014-10-20 18:19:48

Rád bych jen, abyste věděli, že tato záležitost neusnula. Za dosavadní podporu všem děkuji.


Vojtěch Klimt

Konečně i náznak dobrých zpráv

2014-10-06 19:52:30

Vojtěch Klimt

Dají to tam za každou cenu, pro naše a Krylovo blaho

2014-10-03 20:43:10

Podle poslední zprávy je odhalování bronzové hlavy idola v ráji lobbistů pod záštitou Daniela Hermana potvrzeno. Umístění prý nemá být trvalé, odpověď na dotaz, jak je to časově ohraničeno, dosud nedošla.

Ve středu prý padlo konečné rozhodnutí, že bysta bude. Přesto se tím tři dny před rituálem Daniel Herman ani parlament nikde nechlubí. To nechápu, vždyť jde přece o tak bohulibý počin pro Kryla i pro národ. Sněmovna například informuje, že 6. října se koná seminář na téma Perspektivy vodní dopravy v ČR. Inu, je těsně před volbami a souhlasných názorů na Krylovu bystu v parlamentu je zatím nedostatek.

Budeme v petici pokračovat a snažit se o to, aby byl instalovaný kus pozlacené slitiny z těchto míst zase odinstalován.


Vojtěch Klimt

Kultisté vítězí?

2014-10-02 16:52:09

Podle dnešního mailu z parlamentu od úředníka, který se mnou dosud nejednal, byl nalezen náhradník, který převezme záštitu nad bystou, ministr kultury Daniel Herman z KDU-ČSL. Jak kdysi řekl Kryl, mám z toho pocit poněkud zvracivý.

Odpověď odeslaná úředníkovi:

Věřím, že v případě, že k tomuto aktu dojde, budou voliči reflektovat, která politická strana prodala Krylovo jméno zájmům jednotlivců navzdory veřejnému mínění. Petici proti odhalení bysty dosud podepsalo 1250 občanů.

 

Vážení příznivci Karla Kryla, děkuji Vám všem za podporu, v nastalém čase bude třeba zvážit další kroky.

Nicméně mailová adresa odesílatele není z parlamentní domény, ale z Gmailu, nepovažuji to tedy ještě za oficiální zprávu PSP. Zítra to prověřím.


Vojtěch Klimt

Odesláno

2014-09-30 11:23:21

Do plánovaného umístění bysty zbývá šest dní. Dosud získané podpisy dnes vytištěny + přiložen podpisový arch s mým jménem, údaji a podpisem a odesláno do kanceláře poslanecké sněmovny. Petice bude otevřena dál, dokud nebude od bysty Karla Kryla v parlamentu definitivně upuštěno. Děkuji všem.


Vojtěch Klimt

Nejnovější vývoj

2014-09-30 07:44:45

a) Po mém dnešním dotazu do parlamentu, komu mám odevzdat petici s více než tisícovkou podpisů, přišla následující odpověď:

Vážený pane Klimte,
moc se omlouvám, ale současná situace je jiná, než jsem Vás o ní informovala. Smlouva o výpůjčce bude vypovězena. Samozřejmě, že petici můžete poslat na adresu Kanceláře Poslanecké sněmovny, Samostatné oddělení oddělení styku s veřejností k rukám JUDr. Marie Kratochvílové.
Vážený pane Klimte, ještě jednou se omlouvám, a mohu Vám slíbit, že celá situace se řeší tak, aby nedošlo k poškození památky Karla Kryla. Budete-li potřebovat jakékoliv další informace, ráda Vám je poskytnu. Rozhodně nebylo záměrem vyvolat jakékoliv negativní reakce.

S pozdravem
Ljuba Čechová
Sněmovní 4
118 26  Praha 1
tel. 257174070

 

b) Včera byl také k záležitosti odvysílán pořad na stanici Českého rozhlasu Plus:

http://prehravac.rozhlas.cz/audio/3217315

 

Všem Vám děkujeme za dosavadní podporu!


Vojtěch Klimt

Krylova bysta prý zkultivuje český parlament

2014-09-27 16:17:25

V hlavě širší veřejnosti neznámého umělce se zrodil plán vymodelovat bystu Karla Kryla, nechat ji odlít do bronzu, pozlatit a umístit do atria jedné... z budov parlamentu České republiky. K tomu pak stačilo ještě přesvědčit mecenáše, aby akci zaštítil a dohodnout se se správou budovy. Karel Kryl je přece symbol a velká, uznávaná osobnost. Co nicméně celý život dělal, není dle vyjádření iniciátora bysty tak podstatné, důležité je, jak jeho respektované jméno rezonuje ve společnosti, část Krylova „fluida“ tedy padne na úměrně k němu nerespektovanou sněmovnu a všichni budou spokojeni.
Tedy, až na „fluidum“ Karla Kryla, do něhož se otiskne proslule nepopulární fluidum našeho parlamentu. Tedy, až na to, že nějaký Kryl bude té amorálnější části poslanců ukradený, ta morálnější část pak asistenci bronzového Kryla nepotřebuje, měla by na tom být už teď dobře.
Účel světí prostředky, praví přísloví, na oběti nehleďme, nejsou-li naše, Kryl už je stejně dvacet let po smrti, tak co víc, než gesto nám ještě může nabídnout. Tedy, jak komu.
Karel Kryl se snažil svým talentem a intelektem šít do všeho, co se mu zdálo v nepořádku. I po roce 1989 toho bylo mnoho. Země se utápěla v euforii a bylo jí úplně jedno, že nová doba vznikla dohodou komunistické strany a tak trochu samozvaných vůdců opozice. Nová doba tedy podle toho vypadá. Kryl byl jedním z mála veřejností uznávaných lidí, kterému se to velmi brzy nelíbilo a ač si mohl užívat sladkého, pohodlného života největší legendy naší novodobé historie, nedokázal mlčet. Vysloužil si za to pohrdání nových politiků, kteří ho začali ignorovat, následně pak začali ignorovat i vše, co jejich pravicová koalice nevymyslela. V té době zatím dosti bezvýznamná politická opozice se teprve nesměle handrkovala za dveřmi Lidového domu. A vyrojili se nejrůznější přičinliví publicisté, kteří se, ač je o to zřejmě nikdo oficiálně nepožádal, do Kryla patřičně pustili v médiích a častovali ho souborem chvatně vymyšlených nálepek: věčný kverulant, bezdůvodný kritik za každou cenu, zrádce národa, levičák, bolševik a hůře. A lid jim na to skočil. Do největších médií totiž Kryl jaksi přestal mít přístup. Nebyl to úplný zákaz, to ne, ale něco, co v naší postkomunistické pseudodemokracii dodnes nemá obdoby. Kryl byl zesměšňován a dehonestován. Když umíral, byla proti němu drtivá většina politické scény (kromě té, co si ho chtěla přivlastnit), veřejnosti a opouštěli ho i „přátelé“ a známí. Bohužel si to pamatuji příliš dobře, dnes mi to lidé nevěří, měli tehdy jiné starosti a o Krylovi neslyšeli vůbec nic lichotivého.
Dle mého názoru si to, aby se mohl zaštiťovat Krylem, dosud nezaslouží ani tento národ, natož politici. Je známo, že léčení si špatného svědomí stavěním pomníků je tady oblíbený národní sport.
Kryl vždy stál na straně veřejnosti, i když ona sama o to jistou dobu nestála, dnes se jim po něm stýská, nemají se za koho schovat. To, že po nás naopak chtěl, abychom se stále za nikoho neschovávali (za modly, silné muže, ani za něj), mu podle všeho hned tak nesplníme. Pokusme se tedy alespoň o to, abychom svoji naivitu a lhostejnost z počátku devadesátých let neprohlubovali. I když je to málo.
Jak jsem uvedl, stál Kryl na straně občanské společnosti, nikoli politických stran. To, že účastí na dvou mítincích za společný, československý stát podpořil naši největší levicovou stranu (k tomu dodával, že v Německu je sociální demokracie pravicová a že tam on někde stojí, naše sociální demokracie si naopak na své levicovosti zakládá), byla pouze snaha, aby vládnoucím stranám měl kdo čelit. Bez silné opozice totiž není demokracie, to Kryl říkal, kde mohl. A zánik druhé půle politického spektra povede sice ke konečnému vítězství, ale takovému, o které asi málokdo stojí.
Bude-li jednou český parlament natolik na výši, aby mohl být spojován se jménem Karla Kryla a tím i jeho předků, bude to snad znamenat, že jsme se přestali schovávat. A bude úplně jedno, že tam pak možná žádná Krylova bysta ani nebude, nebude totiž třeba.


Vojtěch Klimt

Busta Karla Kryla je výpůjčka

2014-09-25 09:00:46

Po dotazu do PSP došla níže uvedená odpověď. Busta bude umístěna pouze jako výpůjčka, není však uvedeno po jakou dobu (po dalším dotazu sděleno, že se jedná o výpůjčku na dobu neurčitou. Věřím, že ne. Nechť se autor a iniciátor zviditelní, ale Kryla ať si už mezi sebou ten spolek nebere). Je tedy velká šance, že podpoří-li petici dostatek lidí, dosáhneme toho, aby si autor a iniciátor svého bronzového Kryla zase sbalil a odvezl, případně umístil na nějaké důstojnější místo, když už to musí být.

Vážený pane,
busta Karla Kryla nám byla nabídnuta společností MONHART jako výpůjčka. Tato výpůjčka bude v Poslanecké sněmovně umístěna od 6. října 2014 v prostorách Atria ve Sněmovní 4.

S pozdravem

Mgr. Ljuba Čechová

ředitelka sekretariátu vedoucího Kanceláře Poslanecké sněmovny

Sněmovní 4

Praha 1 - Malá Strana

tel. 257174070


Vojtěch Klimt

Karel Kryl

2014-09-25 06:55:04

Karel Kryl nebyl jen zpěvák nebo básník. Byl také v posledních letech jedinou veřejně známou osobností, která dala ve prospěch této země všanc svůj talent a pověst a přes všechny snahy si ho přivlastnit zůstal nezávislý. Pomník, který se zde z něj stal během normalizace, se po roce 1989 rozhodl zbořit, i když tušil, že ho to bude stát velký díl popularity. Jeho kritiku neunesl téměř žádný z tehdejších vlivných politiků, z nichž mnozí mají vliv dodnes. Kryl se snažil občanskou společnost vést k tomu, aby politikům nevěřila, ale naopak je důsledně kontrolovala. Namísto toho má být odsouzen do pozice významného, ale mrtvého symbolu, který má posloužit osobním cílům jednotlivců. Krylovy názory z devadesátých let dodnes neztratily nic ze své aktuálnosti. Nestavme mu pomníky a zejména ne tam, kde ho nenáviděli a mnozí nenávidí dosud. Oprávněně nízkou prestiž českého parlamentu to nepozvedne, naopak jeho špatná pověst a upadající morálka ulpí na Krylově kreditu, který v posledních letech svého života ztratil (zejména díky politikům) a který se mu pomalu začínal vracet.


Vojtěch Klimt



Sdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.