Žádost o podporu grantu v programu Opomenuté památky 2012

Vážení členové synodní rady,                                                              V Herlíkovicích 15.7.2012

 

My, níže jmenovaní členové a příznivci občanského hnutí SEM Přátelé Herlíkovic (SEM PH) se na Vás obracíme s prosbou o přiložení souhlasu vlastníka k žádosti o grant z Nadace Občanského fóra v programu Opomenuté památky 2012 na provedení 1. etapy rekonstrukce (Záchranné práce) na objektu tradiční krkonošské chalupy, tzv. Kunzárny (Fischerky) – v max. výši 80 tis Kč. Rozumíme tomu, že vzhledem k složitosti situace v celém středisku Horského domova (HD), nemáte vyjasněnu koncepci využití objektu, nicméně se domníváme, že to nebrání možnosti využití finančních prostředků z dotace na zabezpečení objektu proti povětrnosti, vandalismu i dalšímu chátrání.

V současné době do objektu může kdokoliv vniknout a již se tak v minulosti několikrát stalo, o čemž svědčí ohořelé místo v krovu a krádež radiátorů v loňském roce. Neradi bychom, aby objekt skončil jako památkově chráněné Petrovy boudy, které vyhořely v loňském roce po úmyslném zapálení. Nepovažujeme za dostatečné v současnosti schválené zabezpečení a investici ve výši cca 5 tis Kč (např. zatlučení oken prkny – což na první pohled upozorní na nevyužívání objektu) a případné přijetí grantu chceme podpořit i vlastní sbírkou k navýšení prostředků dle finančních možností a dobrovolné iniciativy každého z nás.

Nadace OF preferuje přidělení prostředků především mírou občanské angažovanosti, historickou hodnotou a naléhavostí oprav. Přidělení peněz není vázáno na vlastnictví budovy a evangelická církev se tak nemusí obávat pohoršení, že by se z dotace chtěla jako vlastník obohatit při případném prodeji budovy. Za mnohem větší pohoršení považujeme to, že tento historický objekt s prvky tradiční krkonošské architektury, významný pro mnohé generace evangelíků, leží již dvacet let ladem.

Na objektu již bylo od roku 2010 provedeno několik desítek hodin brigádnických prací (většina vyklízecích a impregnačních prací tak již byla provedena) a veřejně dostupné technické zprávy dokazují, že objekt není v havarijním stavu po statické stránce. Domníváme se proto, že jeho rekonstrukce po vydání autorizované stavební dokumentace bude možná a i levnější než případná demolice a novostavba objektu. Majitel navíc na objekt, který je zapsán jako památka místního významu, může získat dotace v programu Obnovy a rozvoje kulturního dědictví venkova od Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) až do výše 90% investice (odhadovaný náklad na rekonstrukci je cca 2 mil Kč).  V případě zachování vlastnictví objektu v rukou ČCE nebo po jeho převedení pod SEM PH zvažují někteří z nás výrazně podpořit prostředky na 10% spoluúčast grantu. Inspirací pro nás je zdařilá rekonstrukce nedalekých Klínových bud, které jsou ve vlastnictví rodiny arch. Z. Rákosníkové, členky Strašnického sboru ČCE (viz. článek na str. 23).

Rádi bychom, aby objekt sloužil jako samoobslužná levná ubytovna pro osoby, pro které je rekreace v Horském domově nedostupná a které by do lokality jinak nepřijely. Doplňující programy v objektu a jeho okolí (terapeutické pobyty v krásné přírodě, lokální muzeum s naučnou stezkou, sezonní agroturistika nebo malé občerstvení) mohou naopak sloužit k zatraktivnění lokality pro hosty Horského domova a náhodné turisty. Oba subjekty mohou vzájemně spolupracovat i díky rozmanitosti klientů z evangelické církve i širší veřejnosti.

Toto využití ale nemusí být trvalé. Lhůta vázanosti projektu na účel schváleného provozu objektu, v případě jeho rekonstrukce z dotace z prostředků SZIF, je za současných podmínek 5 let a vlastník tak po uplynutí této doby může takto zhodnocený objekt prodat nebo investovat dále do zvýšení komfortu ubytování. Taková lhůta je ve srovnání s 20 roky nevyužívání objektu zanedbatelná.

Obnova objektu tak může jít téměř zcela mimo prostředky vlastníka a evangelické církvi se mohou uvolnit ruce pro investice do ostatních objektů Horského domova, na které církev, jakožto nepodnikatelský subjekt, může čerpat dotace jen obtížně.
Církev tak může přispět k oživení lokality národního parku a k zachování objektu po německém osídlení, kterých v Herlíkovicích od války zanikla již celá řada.  Domníváme se, že je to smysluplné využití prostředků Evropské unie. Žádat o dotaci v tomto programu od SZIF bude možné nejdříve v roce 2014. První etapu rekonstrukce – Záchranné práce lze provést již v roce 2013 v případě úspěšného přidělení dotace od Nadace OF v prosinci 2012. Proto po nastínění možné cesty rekonstrukce objektu znovu prosíme vlastníka o vydání souhlasu k žádosti v Programu Opomíjené památky 2012 i vzhledem k důrazu synodní rady na občanskou angažovanost, kterou uvádí ve svém programovém prohlášení.

 



 


Jan Kirschner    Kontaktujte autora petice