Dabéři, kteří přišli o své dlouhá léta dabované herce.

Dabéři, kteří přišli o své dlouhá léta dabované herce.

Události posledních dnů mne donutily opět reagovat na dabingovou situaci. Nejnovější případ se týká pana Michala Jagelky, který dlouhodobě velmi kvalitně dabuje herce Leoparda Dicapria. Náhle byl, pro mě zcela nepochopitelně, přeobsazen. Nicméně tato reakce není jen o panu Jagelkovi, ale celkově se snažím zjistit, proč k tomu dochází a zastat se všech dabérů, kteří takto přišli o své dlouhá léta dabované herce.

Měl jsem za to, že na něčem takovém musí nejvíce záležet zadavateli, v jehož zájmu by měla být co největší kvalita odvedené práce a obsazení s tím nezbytně souvisí. A jak zjišťuji, tak je i kolegialita v dabingu na mizivé úrovni a jde jen o kšeft, který ale neprospívá konečnému konzumentovi, což je divák. Moje reakce nesouvisí ani se stávkou a agenturou a jak jsem si ověřil, ani s tím, že by dotyčný dabér práci odmítnul. Většinou nebyl ani osloven.

Dovolte mi uvést několik příkladů :

Dabér Gustav Bubník daboval min. 15 let herce Toma Cruise, ale pak byl nahrazen Pavlem Vondrou a to navíc šokujícím způsobem – třetím pokračováním trojdílné Mission Impossible. Ten šok, když TV Nova uvedla v několika dnech za sebou celou trilogii… Bohužel, byť dobrý, ale hlasově a hereckým výkonem naprosto nevhodný Pavel Vondra v dabování T.Cruise pokračuje dodnes.

Dabér Michal Jagelka, dvorní dabér Leoparda Dicapria, byl nahrazen po dlouhých letech Markem Holým. Naprosto šokující náhrada. Vždyť dlouhá léta dabování naučí dabéra mnohé návyky a herectví daného herce a to je celé věci jen ku prospěchu.

Dabér Jan Vondráček byl přeobrazen v seriálu Mentalita a s ním i celý tým, který pracoval od začátku tohoto seriálu. Mnoho mých přátel konstatovalo, že přestali seriál sledovat.

Navíc hrozí konec českého Bruce Willise. Jeho dvorní dabér, pan Alexej Pyško, byl několikrát nahrazen panem Soukupem, většinou jen proto, že produkce ani zadavatel nepřistoupili na požadovaný honorář, který však nikdy nepřekročil běžnou částku za tak dlouhá léta dabování daného herce, a to převážně v hlavní roli..

A takhle bych mohl pokračovat, těch příkladů je velká spousta. Nevěřím, že by si za života p. Filipovského někdo dovolil přeobsadit „jeho“ Louise de Funése.

 

Proto vás žádám, dejme najevo svůj nesouhlas s těmito kroky.

Podepsat tuto petici

Podepsáním povoluji Marek Juras, aby předal/a můj podpis tomu, kdo v této věci pravomoci.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice24.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Facebook