Pozměnění přepravních podmínek DPO

Dnes jsem se setkala s naprosto odstrašující zkušeností kdy řidič vykázal z dopravy maminku s kočárkem protože už jiný kočárek byl ve voze. Poté jsem si přečetla článek o přepravních podmínkách v městské hromadné dopravě v Ostravě (dále DPO). 
Přijde mi naprosto nesmyslné, diskriminující, urážející, aby lidé s určitým handicapem - díky kterému jsou odkázáni na invalidní vozík a také maminky s kočárky byli nuceni počkat na jiný spoj v případě, kdy už se v tramvaji nachází jiný invalidní vozík či kočárek.
Dříve, jsme se setkávali naprosto běžně že v DPO jezdilo více, vozíčkářů pohromadě, že maminky jezdily na společné výlety s kamarádkami a tak se v tramvaji nacházelo více kočárků najednou. Najednou říkáte ne? 
Já říkám taky ne! Pokud jezdí nízkopodlažní tramvaj jednou za 30minut (průměrně, možná jezdí někdy co 10min jindy co hodinu), vozíčkář si na ni počká, naplánuje si, že s touto tramvají pojede a dostane se na určité místo v tolik a tolik hodin, tak by přeci měl mít možnost, se jako každý jiný člověk, na dané místo v danou dobu ve kterou si naplánoval dostat.
Pomineme-li fakt, že zabraňuje DPO partnerům (oběma vozíčkářům) jezdit DPO společně protože by vlastně společný výlet tohoto páru znamenal - pojedeme každý zvlášť a sejdeme se až na místě. Co situace, že má maminka - vozíčkářka malé dítě v kočárku? Pošle dítě napřed a ona pojede za půl hodiny za ním? 
Jsem pro změnu těchto přepravních podmínek. Jsem pro to aby lidé na vozíčku a maminky s kočárky měli stejnou možnost jako mám já. Svobodně nasednout na jakýkoli dopravní prostředek a dojet si kdy chci kam chci. A ne aby byli nuceni v mrazech čekat až nějaká nízkopodlažní tramvaj přijede.
Vím, že se DPO ohání rezervačním systémem. Ale upřímně, nevím kdo si z vedení DPO plánuje návštěvu svých přátel dopředu, nebo jestli třeba u nich nikdy nenastala situace: "Jdeme do kina (na pivo, na panáka) za hodinu v centru?" Co s touto situací? Co se stane poté? 
Zamysleme se nad tím, že dva vozíčky v tramvaji, dva kočárky v tramvaji nijak neomezují cestující kolem, nikterak nenarušují bezpečnou přepravu cestujících ani nic podobného. A pokud stejný typ tramvají může jezdit i jinde v ČR proč u nás v Ostravě, kterou si chceme dělat krásnou, přístupnou a vyvracet mýty o tom jak je šedivá, zaostalá apod. vymýšlíme takové věci jako je: "Ve vozidle smí být přepravován jen jeden dětský kočárek nebo jedno jízdní kolo."

Hrozně mě mrzí, že za takovou vyhlášku - která ANO v přepravních podmínkách DPO je desítky let, ale až teď začala být přísně dodržována - byli trestáni řidiči a řidičky, které se jen snaží svou práci dělat svědomitě podle pravidel a "příkazů", které dostali. Mrzí mě, že hlavním terčem naštvaných občanů jsou právě oni a ne ti, kteří můžou danou situaci změnit.

Nevím jestli tahle "petice" něco změní, ale možná se lidé tam "nahoře", konkrétně ve vedení DPO zamyslí a něco s touto situací provedou.
Děkuji za přečtení, podpis, sdílení. Děkuji za to, že nejsme lhostejní a nechceme být součástí diskriminace vozíčkářů a maminek.
Kateřina Ulmanová
(nejsem ani vozíčkářka ani maminka, jen jsem rozhořčená z toho že takováto situace v mém městě kde žiju, studuju může nastat)

http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/290886-v-tramvaji-uz-je-kocarek-v-ostrave-musi-vozickar-pockat-na-dalsi-spoj/
PS: mnoho zvás se mě ptá zda jsem takovou situaci zažila a nebo jen vymýšlím falešné zvěsti a zprávy. Sama jsem tuto situaci zažila několikrát. Přečetla jsme mnoho komentářů naštvaných maminek a také vozíčkářů. A jen jsem se rozhodla ty to zprávy vzít a udělat z nich něco - v tomto případě tato petice - aby DPO vědělo že se nám to nelíbí. 


Kateřina Ulmanová    Kontaktujte autora petice