Za změnu ve vedení SPŠKS

Vážení,

 

přicházím za Vámi v době, kdy je více než nutné, abychom ukázali, že nám záleží na dobré věci. Je právě na čase bojovat za školu, která má tradici a doufejme i budoucnost. Všichni více či méně znáte problematiku českého školství. Dala by se pojmenovat heslovitě: "Málo dětí - Hodně škol". Jsou však v našem státě ústavy, které se v základech a svým historickým významem vymykají těm ostatním. Často o nich mluvíme, jako o "rodinném stříbře". Jeden takový unikát se nachází i v našem malém městě, v Hořicích. Je to naše "Šutrárna", tedy Střední průmyslová škola kamenická a sochařská.
Majitel nádherného stříbrného servisu jej den co den leští do krásy a k obdivu všeho okolí. Stejně tak se každý ředitel působící na této škole k ní v historii choval, a to za každého období, režimu, v časech zlých i přívětivých. Jen v posledních letech pomyslný lesk šedne, možná spíše černá.
Vyzývám Vás proto, abyste podpořili tento apel na zřizovatele školy, aby přehodnotil výsledek konkurzního řízení a neobnovil důvěru v současného ředitele ing. Josefa Moravce!
Mohl bych zde vypisovat spousty negativ, které vedení školy v posledních letech napáchalo. Myslím si však, že pro souhlasné stanovisko pod tímto textem bude stačit jen krátký výčet praktik a paskvilů, které spatřily světlo světa.
Vás všech, čtenářů této petice se ptám...

Je možné, aby ředitel školy, který nemá umělecké vzdělání a ani vzdáleně se tomuto oboru nevěnuje, rozhodoval sám umělecké otázky a problémy, které dopadají na školu? Není to výrazem jeho sebestřednosti tam, kde objektivně není na místě? Není cílem mít "uměleckého" ředitele, ale ředitele, který se radí s odborníky.

Zajistí sv. Anežka škole studenty? Možná ano, ale jedině, když se k ní budeme modlit a ne když se bude ve škole realizovat na 20 způsobů a zdarma rozdávat soukromým vlastníkům.

Je správné, aby ředitel místo dodržování učebních plánů, zaměstnával studenty pracovními úkoly, při kterých působí jako zaměstnanci v manufaktuře a nevěnují se úkolům, které vycházejí z osnov? Exaktněji řečeno, je lepší, když žáci dělají zakázky, které neodpovídají jejich úrovni, než aby se něco naučili?

Je ukázkou zdravého rozumu ředitele, jeho "geniální" nápad na přestěhování školy do Hradce Králové?

A asi nejzávažnější otázka: Je ředitel dobrým manažerem, když se chová naprosto nekolegiálně ke svým podřízeným? O jedněch před žáky tvrdí, že jsou slabí a že "poletí" a druhým mění rozhodnutí o odborných věcech, na které sám kvalifikaci nemá, čímž podrývá jejich autoritu. To je ideální obrázek pracovníka ve školství na vedoucí pozici?

Pokud jsou Vaše odpovědi na tyto otázky "NE", prosím připojte podpis.
Společně tak apelujeme na radu a vedení Královehradeckého kraje, aby si uvědomilo, že škola je na pokraji svého zániku. Škole její prestiž vždy budovali její absolventi, kteří něco ve svém oboru dokázali a ne pár namyšlených dětí, kteří jsou "autory" zpackaných děl, rozesetých po ČR. Ředitel, který není schopen na kvalitní výukový program přilákat dostatečný počet uchazečů, nemá na této vedoucí pozici co dělat. Neměla by mu v tom pomoci ani schopnost všelijakými cestičkami prolobovat různé granty a dotace. Jistě že jen do kapsy školy. Peníze se neučí dějiny umění, nestojí u modelovacího stolku a nemlátí do kamene.
Škola není byznys, škola je nástrojem výchovy pro lepší budoucnost!


Naše Šutrárna    Kontaktujte autora petice