Vraťte nám noční kotvení

Kontaktujte autora petice

Aktuality k 21.4.2015

2015-04-21 12:49:44

Ministerstvo dopravy

Místa pro dlouhodobá stání v současné době postupně vyznačuje správce vodní cesty, tj. Povodí Vltavy, s.p. , který o vyznačených místech informuje Státní plavební správu. V souvislosti s Vaším dotazem jsem dnes věc konzultoval se Státní plavební správou a byl vytvořen prozatímní seznam již vyznačených míst s tím, že tento bude postupně doplňován.

Uvedený seznam naleznete na tomto odkazu.

 

Státní plavební správa

S ohledem na situaci s novými právními předpisy jsme se rozhodli rozšířit funkcionalitu mapového portálu na té základní úrovni i o funkce zpřístupnění detailních informací k plavebnímu značení. Toto chceme realizovat v nejbližších dnech. Oznámení o spuštění rozšířené funkčnosti bude zobrazeno v sekci Novinky na www.lavdis.cz


Tomáš Kruška

Povodí Vltavy se ohrazuje proti výrokům zástupce Asociace lodního průmyslu - ze dne 17.4.2015

2015-04-18 11:31:54

Státní podnik Povodí Vltavy se důrazně ohrazuje proti tvrzením zástupce Asociace lodního průmyslu Jiřího Bellingera, zveřejněným v článku z 16. 4. 2015 na serveru www.ceska-justice.cz,

viz odkaz: http://www.ceska-justice.cz/2015/04/padl-komunisticky-zakaz-plavby-znamena-to-nove-moznosti-a-nove-protesty/

V něm tvrdí, že ustanovení zákazu kotvení plavidel podléhajících evidenci mimo vyznačená kotviště od západu do východu slunce, bylo do předmětné vyhlášky zařazeno na žádost ředitele závodu Horní Vltava státního podniku Povodí Vltavy Zdeňka Zídka. To je zcela nepravdivé tvrzení, jak dokládá následující prohlášení. Vyzýváme proto Asociaci lodního průmyslu, aby uvedla svá nepravdivá tvrzení  do souladu se skutečností.

V rámci připomínek k návrhu vyhlášky č. 46/2015 Sb., státní podnik Povodí Vltavy uplatnil, zcela prokazatelným způsobem, připomínku v tomto znění: „ Dále je nezbytné vložit do návrhu této vyhlášky i následující ustanovení: Malá plavidla podléhající evidenci mohou stát mimo přístavy, přístaviště, kotviště nebo vývaziště, pokud je plavidlo pod trvalým dohledem, nejvýše však 24 hodin vcelku“. Naše připomínka však nebyla bohužel akceptována, a není tedy pravda, že text, který je uveden ve vyhlášce, pochází z dílny našeho podniku. Státním podnikem Povodí Vltavy navrhované znění je stejné jako bylo v předchozí právní úpravě (platné do 15. 4. 2015), nikomu dosud problémy nepůsobilo a nepůsobí a je v zájmu bezpečnosti plavby. 

Státní podnik Povodí Vltavy nerozporoval povolení plavby motorových plavidel s výkonem do 10 kW na vodní nádrži Lipno, ale nedoporučil povolení této plavby na vodní nádrži Hracholusky s ohledem na to, že jde o relativně malou nádrž, jejíž jedna třetina je velmi úzká. Navíc se zde v turistické sezoně vyskytuje značné množství plavců a malých bezmotorových plavidel.

 „Přístup státního podniku Povodí Vltavy k plavbě jako takové je obecně vstřícný tam, kde to podmínky dovolují. To potvrzuje i náš přístup k diskusi nad novým zněním možnosti kotvení na bójkách uvedeným ve vyhlášce Ministerstva dopravy, kdy jsme navrhli na jednání se zástupci Ministerstva dopravy a Státní plavební správy dne 2. 4. 2015 operativně vyznačit místa pro kotvení plavidel na bojce na vodních nádržích Lipno, Orlík a Slapy“, doplňuje v této souvislosti generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy Petr Kubala. „Tímto způsobem se snažíme vytvořit pro uživatele malých plavidel podléhajících evidenci maximálně vhodné podmínky pro kotvení na bójkách v intencích nové vyhlášky č. 46/2015 Sb.“, dodává Petr Kubala.

 

Tisková zpráva dostupná zde.

 

Tak kdo za to může ?????


Tomáš Kruška

Vyjádření Ministerstva Dopravy - Výklad k vyhlášce ze dne 17.4.2015

2015-04-17 19:08:34

Výklad k vyhlášce č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě

V posledních dnech se množí dotazy týkající se výkladu vyhlášky č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě. Jedná se o vyhlášku, která je vydávána Ministerstvem dopravy ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství a se souhlasem Ministerstva životního prostředí. Vyhláška tedy musela být již od počáteční fáze připravována společně s uvedenými ministerstvy a jejich požadavky bylo nutné zohlednit a v řadě záležitostí hledat kompromisní řešení.


V následujícím textu přinášíme odpovědi na nejčastější dotazy v této věci:


1) Dochází účinností vyhlášky ke změnám ve stanovení vodních cest, na nichž lze používat motorové čluny?

Používání povrchových vod k plavbě se spalovacími motory zůstává v mezích předchozí úpravy (příloha č. 1 vyhlášky se nezměnila) s touto výjimkou: na povrchových vodách, kde byla možná plavba jenom veřejné vodní dopravy a plavidel plujících pomocí plachet a využívajících pomocný lodní spalovací motor, je v současnosti možná plavba malých plavidel používajících spalovací motor o výkonu do 10 kW, a to jenom ve výtlačném režimu. Tímto režimem se přitom rozumí plutí takovou rychlostí, při které vztlak plavidla tvoří zejména hydrostatické síly a vliv dynamických sil vyvolaných rychlostí pohybu plavidla je zanedbatelný. Motor o výkonu do 10 kW se obvykle používá k pohonu malých nafukovacích člunů rybářských pramic nebo jako pomocný motor u plachetnic. Provozem takových plavidel tedy nejsou v žádném případě rušeny (např. hlukem) ostatní funkce příslušných vodních ploch.


2) Jaká plavidla tedy smí plout na vodních cestách vyjmenovaných v příloze 2 vyhlášky 46/2015


Vzhledem k omezení výkonu motoru a rychlosti do cca 10 km/h (výtlačná plavba) budou lidé používat nejvíce malé lodičky vhodné pro tento druh provozu. Malé rybářské pramičky v délce cca 3–5 m, skládací nafukovací čluny, laminátové nebo hliníkové pomocné loďky k chatě, trenérské čluny pro doprovod dětí při tréninku na dětských malých plachetnicích. Nejčastěji s motory 2 až 5 HP. Půjde o pomalou, klidnou a tichou plavbu malých člunků a pramiček, které nedělají díky nízké hmotnosti téměř žádnou vlnu, nehlučí a nepoškozují nijak ostatní rekreanty. Určitě nepůjde například o vodní skútry nebo velké motorové jachty, které zde nesmějí, protože mají vyšší výkon motoru. Nejmenší skútr má 50 kW, vyhláška povoluje na těchto vodách provoz jen do 10 kW.

3) Proč dochází ke změnám v ustanovení týkajícím se regulace stání plavidel?


Ministerstvo dopravy v původním návrhu vyhlášky, který byl předmětem projednání s Ministerstvem zemědělství a Ministerstvem životního prostředí ještě před jeho rozesláním do mezirezortního připomínkového řízení, navrhovalo zrušit veškerá omezení stání, která byla obsažena v § 5 původní vyhlášky č. 241/2002 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „vyhláška č. 241/2002 Sb.“), jako právně nevymahatelná.
Na zachování regulace však uvedená ministerstva trvala a žádala ponechání textu ve znění vyhlášky č. 241/2002 Sb. Jako důvod pro zachování tohoto omezení byly zmiňovány zejména požadavky na ochranu plavidel před jejich poškozením, ochranu břehových pozemků a v případě nádrží Slapy a Orlík rovněž potřeba manipulace s výškou hladiny při zvýšených vodních stavech.
Odlišná formulace ustanovení omezujícího stání v nočních hodinách oproti původní právní úpravě ve vyhlášce č. 241/2002 Sb. byla zvolena z důvodu nemožnosti objektivně prokázat, zda plavidlo na určitém místě stojí déle než 24 hodin.
Do účinnosti zákona č. 187/2014 Sb., kterým se mění zákon č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 254/2001 Sb., o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon
č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, právní úprava zákona o vnitrozemské plavbě neznala pojmy kotviště, vývaziště a přístaviště. Označení míst k stání bylo nejednotné a podmínky se lišily; nová právní úprava zavádí jednotná pravidla týkající se provozu různých typů míst pro stání plavidel na vodních cestách, stejně jako tomu je i v ostatních druzích dopravy.


4) Na kterých vodních cestách platí regulace nočního stání? Kde je možné získat informace o vymezení míst k stání plavidel?


Podle § 2 odst. 5 vyhlášky č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě (dále jen „vyhláška“), je možné stání evidovaných plavidel na vodních cestách v tomto ustanovení uvedených za podmínky, že na nich jsou vymezena a vyznačena místa pro dlouhodobé stání plavidel, pouze na těchto místech. To znamená na místech, na kterých je provozováno kotviště, vývaziště nebo přístaviště a je vyznačeno příslušným plavebním značením. Tato místa jsou vyznačena zejména na části vltavské vodní cesty, které se právní úprava týká. V současnosti státní podnik Povodí Vltavy vyznačuje další tato místa tak, aby vzdálenost jednotlivých takto vymezených míst byla maximálně cca 8 km. Na ostatních vodních cestách, kterých se právní úprava § 2 odst. 5 vyhlášky týká a kde tato místa vyznačena nejsou, je stání možné bez omezení. Seznam míst vyznačených pro dlouhodobé stání je možné zjistit z plavební mapy, která je pro labsko-vltavskou vodní cestu dostupná v online verzi. V dohledné době budou tato místa zveřejněna prostřednictvím webu Státní plavební správy.
Ustanovení § 2 odst. 5 vyhlášky se vztahuje pouze na vodní tok Vltavy od říčního km 239,6 po říční km 91,5 a na nesledované a účelové vodní cesty. Nevztahuje se tedy na vodní cesty dopravně významné například na labskou vodní cestu a Vltavu mezi Třebenicemi a Mělníkem.


5) Jaké jsou rozdíly v aplikaci předmětného ustanovení vyhlášky na evidovaná a neevidovaná plavidla?


Původní znění § 5 vyhlášky č. 241/2002 Sb. omezovalo stání na vodních cestách pouze pro malá evidovaná plavidla. Aktuální znění § 2 odst. 5 vyhlášky omezuje stání na stanovených vodních cestách obecně pro všechna evidovaná plavidla. Nová právní úprava již tedy plavidla podléhající evidenci nerozlišuje a zavádí naopak rovnější přístup ke všem plavidlům podléhajícím evidenci, aniž by rozlišovala malá a ostatní plavidla. Co se týče rozlišení evidovaných a neevidovaných plavidel, právní úprava v této věci zůstává nezměněna.

 

PDF dokument ke stažení zde.

(všiměte si prosím ilustračních obrázků - materiál APL)

====================================

Doplňující odpovědi:

Mapy vodních ploch, kde je možné využívat spalovací motor a mapy vodních ploch, kde je zakázáno noční stání, budou k dispozici zdarma ke stažení na webu Státní plavební správy. Současně Státní plavební správa předpokládá distribuci informací v této věci na výstavě Lodě na vodě, která proběhne příští týden, konkrétně 23. – 26.4.2015 v Praze.

Termín „dlouhodobé stání“ je třeba vykládat v kontextu vyhlášky č. 46/2015 Sb. a je pod ním třeba chápat takové stání, které umožňuje překlenout nejméně dobu mezi západem Slunce a východem Slunce, tedy dobu po kterou plavidlo může stát pouze na vyznačeném místě. K vymezení takového státní lze použít jakýkoliv ze znaků – E.5 – E.7.

Východ a západ slunce je v právních předpisech běžně uváděn. Konkrétní hodina východu a západu slunce je například zmiňována ve zprávách Českého rozhlasu o předpovědi počasí nebo ji lze nalézt na internetu. Doba, po kterou mohou plavidla stát mimo vyznačená stanoviště, je navíc v letním období delší než v jarních a podzimních měsících. Zároveň nikdo nemusí mít strach, že by příslušné orgány postihovaly zakázané noční stání jednu minutu po západu slunce, postihována budou pouze taková stání, kdy je zcela nepochybné, že Slunce již zapadlo.

Z hlediska vyhlášky č. 46/2015 Sb. se musí jednat o „veřejná“ stání, která mohou být omezena dodatkovou tabulkou omezující stání na určitou dobu. Za stání ve smyslu § 2 odst. 5 uvedené vyhlášky tak nebudou považována „neveřejná“ stání se zmíněnými dodatkovými tabulkami „Jen se souhlasem správce toku“, „Pouze pro členy klubu XY” apod.

Zákaz v obecné rovině platí, kromě konkrétně vymezeného úseku Vltavy, pro všechny vodní cesty účelové, které jsou vymezeny v § 3 vyhlášky č. 222/1995 Sb., a všechny nesledované vodní cesty, vždy však za změkčující podmínky, že se musí jednat o povrchové vody „na kterých jsou vymezena a vyznačena místa pro dlouhodobé stání plavidel“, jak stanoví § 2 odst. 5 vyhlášky č. 46/2015 Sb. 

Umisťování plavebního značení upravuje mimo jiné § 29a odst. 2 zákona č. 114/1995 Sb., o vnitrozemské plavbě, ve znění pozdějších předpisů, který zní: „Umísťovat, odstraňovat nebo přemísťovat plavební značení lze jen se souhlasem plavebního úřadu. Souhlasu plavebního úřadu není třeba, nakládá-li s plavebním značením správce vodní cesty; správce vodní cesty je povinen neprodleně oznámit plavebnímu úřadu umístění, odstranění nebo přemístění plavebního značení, které provedl.“
Pokud se tedy správce vodní cesty rozhodne doplnit plavební znak dodatkovým znakem, nese za to odpovědnost. Pokud k tomu dá podle věty první souhlas Státní plavební správa, nese odpovědnost ona. Dále uvádíme, že s ohledem na to, že příslušné orgány budou mít přehled o jednotlivých vyznačených stáních, budou příslušná omezení kontrolovatelná obdobně, jako je tomu u parkování automobilů.

Ing. Vojtěch Dabrowski

Ministerstvo dopravy ČR


Tomáš Kruška

Reportáž na ČT1 dne 10.4.2015

2015-04-10 18:40:22

Dnes večer proběhla reportáž na ČT1 v pořadu Události http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/215411000100410/obsah/393298-nocni-kotveni-jen-na-vyhrazenych-mistech.

Obávám se ale, že za tímto zákazem nemohou být pouze stížnosti majitelů přilehlých pozemků, protože patří ze zákona státu. Nemohou mít soukromého vlastníka a stačí náhled do katastrálních map. A navíc, majitelé neregistrovaných lodí tyto "vlastníky pozemků" neobtěžují?

Co třeba zakázat sezení na lavičkách v parku po západu slunce, co kdyby tam někdo někoho obtěžoval?

Reportáž také nezdůrazňuje další vodní nádrže, kterých se to také týká.

Pozitivní na tom snad je, že informovali veřejnost o te nové vyhlášce a tomto sporném bodu jako takovém.

 


Tomáš Kruška

Vyjádření Ministerstva Zemědělství - Odbor vodohospodářské politiky a protipovodňových opatření ze dne 7.4.2015

2015-04-07 09:26:58

Předmět: Dotazy k vyhlášce č. 46/2015 Sb. odeslán z MZe na MD - Odbor plavby (Mgr. Katarína Koleničková)

----------------------------


Vážená paní ředitelko,


v posledních dnech jsme obdrželi několik dotazů týkajících se stání plavidel, které je v § 2,
odst. 5 vyhlášky č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je
zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání
povrchových vod k plavbě, upraveno odlišně od předchozí vyhlášky č. 241/2002 Sb.
Vzhledem k tomu, že uvedená vyhláška patří do kompetence Ministerstva dopravy, postupuji
Vám tyto dopisy k vyřízení.


V této souvislosti si dovoluji připomenout, že Ministerstvo zemědělství při projednávání výše
uvedené vyhlášky v meziresortním připomínkovém řízení pouze požadovalo definovat pojem
stání plavidel a omezit možnost stání plavidel mimo vymezená a vyznačená místa tak, aby
nebylo umožněno stání plavidel v době existence ledových jevů na povrchových vodách
včetně období chodu ledů s tím, že stání plavidel mimo vymezená a vyznačená místa, by
mohlo způsobit škody na plavidlech a znemožňovalo by nebo velmi omezovalo možnosti
vlastníků vodních děl manipulovat s vodními díly dle potřeby, a to včetně manipulací
směřujících k ochraně obyvatel před povodněmi.
Tímto uvědomujeme žadatele o postoupení jejich podání.
S pozdravem


Ing. Alena Binhacková
ředitelka odboru vodohospodářské politiky a protipovodňových opatření


Tomáš Kruška

Vyjádření Ministerstva Dopravy ze dne 3.4.2015

2015-04-03 16:09:56

Dobrý den,

na jednání mezi MD, SPS a Povodí Vltavy bylo dojednáno, že správce povodí vytypuje místa pro možné stání plavidel, které pak ve spolupráci s SPS osadí signálními znaky. Tím by mělo dojít zvýšení počtu míst ke stání plavidel na vltavské vodní cestě. Toto značení by mělo proběhnout v nejbližších 2 měsících.

Hezké Velikonoce

S pozdravem

 

Mgr. Katarína Koleničková

ředitelka

Odbor plavby


Tomáš Kruška

Vyjádření Povodí Vltavy ze dne 1.4.2015

2015-04-02 14:07:04

Dobrý den,

v rámci připomínek k návrhu vyhlášky č. 46/2015 Sb. uplatnil státní podnik Povodí Vltavy připomínku v následujícím znění: „ Dále je nezbytné vložit do návrhu této vyhlášky i následující ustanovení: Malá plavidla podléhající evidenci mohou stát mimo přístavy, přístaviště, kotviště nebo vývaziště, pokud je plavidlo pod trvalým dohledem, nejvýše však 24 hodin vcelku.“

Tato připomínka je zcela relevantní a řešení je totožné s dosavadní právní úpravou.
S ohledem na bezpečnost plavby se jedná o zaběhlý způsob, který nečinil dosud nikomu žádné problémy.

Text, který je uveden ve vyhlášce, nepochází „z dílny“ našeho podniku.


Tomáš Kruška

Vyjádření Ministerstva Dopravy - odbor plavby ze dne 30.3.2015

2015-04-02 14:03:06

Dobrý den,
Na Váš dotaz uvádím následující.

Toto ustanovení předmětné vyhlášky se změnilo v rámci připomínkového řízení, ve kterém MZe uplatnilo připomínku omezeného stání mimo vyznačená místa, a to proto, že v noci může dojít k manipulacím s vodní hladinou, nenadálý výkyv může při stání mimo vývaziště, kotviště či přístaviště, způsobit škodu na plavidle, jejíž náhrada by mohla být požadována po správci vodní cesty. V místech vyhrazených pro stání toto nebezpečí není.

S přáním hezkého dne
Mgr. Katarína Koleničková
ředitelka
Odbor plavby


Tomáš Kruška

Vyjádření Státní plavební správy ze dne 24.3.2015

2015-04-02 14:00:15

Vážený pane Kruško,

nová vyhláška č. 46/2015 Sb., o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a užívání povrchových vod k plavbě vstoupí v účinnost 15. 4. 2015.

Pochopil jste ustanovení § 2 odst. 5 správně, že plavidlo podléhající evidenci nemůže stát od západu do východu slunce mimo vyznačená místa pro dlouhodobé stání na nesledované vodní cestě, vodní cestě účelové nebo vodním toku Vltavy od Českých Budějovic po Třebenice.  

Tato úprava je výsledek  kompromisních jednání s ostatními rezorty, bez jejichž participace bohužel Ministerstvo dopravy vyhlášku vydat nemůže. Tento požadavek vzešel z rezortu Ministerstva zemědělství.

V původní vyhlášce č. 241/2002 Sb., stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě, bylo v § 5 uvedeno, že na všech vodních cestách, na kterých není zakázána plavba plavidel se spalovacím motorem mohou malá plavidla podléhající evidenci stát mimo vyznačená vývaziště a kotviště, pokud je plavidlo pod trvalým dohledem, nejvýše však 24 hodin vcelku.  Úprava délky stání tedy postihovala všechny výše uvedené vodní cesty.

Nyní je omezení, které je obsaženo v § 2 odst. 5 nové vyhlášky vztaženo k nesledovaným vodním cestám, účelovým vodním cestám a na úsek vodního toku Vltavy od ř. km 239,6 po 91,5.

 

S přáním pěkného dne

 

Mgr. Klára Němcová

legislativní právník, pověřená řízením odboru kontroly a metodiky


Tomáš Kruška

Vyjádření Ministerstva Zemědělství ze dne 2.4.2015

2015-04-02 13:56:45

Vážený pane,

obrátil jste se na Ministerstvo zemědělství s dotazem, který se týká vyhlášky č. 46/2015 Sb. o stanovení vodních nádrží a vodních toků, na kterých je zakázána plavba plavidel se spalovacími motory, a o rozsahu a podmínkách užívání povrchových vod k plavbě. Žádáte o vysvětlení úpravy stání plavidel v § 2, odst. 5 této vyhlášky. Dle Vašeho názoru je diskriminační, že plavidlo podléhající evidenci může stát přímo či nepřímo vyvázáno ke břehu nebo zakotveno mimo vyznačená místa pouze v době od východu do západu slunce, zatímco pro neregistrovaná plavidla tento požadavek neplatí.

K Vašemu dotazu však mohu pouze konstatovat, že uvedená vyhláška patří do kompetence Ministerstva dopravy, které dle našich informací již řeší aplikaci této vyhlášky, a proto Váš dopis předáváme na toto ministerstvo k vyřízení.

Dále Vám mohu sdělit, že při projednávání výše uvedené vyhlášky v meziresortním připomínkovém řízení Ministerstvo zemědělství pouze požadovalo definovat pojem stání plavidel a omezit možnost stání plavidel mimo vymezená a vyznačená místa tak, aby nebylo umožněno stání plavidel v době existence ledových jevů na povrchových vodách včetně období chodu ledů. Stání plavidel mimo vymezená a vyznačená místa, by mohlo způsobit škody na plavidlech a znemožňovalo by nebo velmi omezovalo možnosti vlastníků vodních děl manipulovat s vodními díly dle potřeby, a to včetně manipulací směřujících k ochraně obyvatel před povodněmi.
S pozdravem a přáním hezkého dne,

Karolína Šulcová
sekretariát náměstka pro vodní hospodářství


Tomáš Kruška



Sdílet tuto petici

Pomozte této petici získat víc podpisů.

Jak petici propagovat?

  • Sdílejte petici na své facebookové zdi a ve skupinách souvisejících s tématem vaší petice.
  • Spojte se s přáteli
    1. Napište zprávu s vysvětlením, proč jste tuto petici podepsali. Lidé ji totiž podepíší spíše, když budou chápat, o jak důležité téma se jedná.
    2. Zkopírujte adresu webových stránek této petice a vložte si ji do vlastní zprávy.
    3. Pošlete zprávu přes e-mail, SMS, Facebook, WhatsApp, Twitter, Skype, Instagram a LinkedIn.