Ne Česku - neznamená rozpad republiky

Autor

#1

2012-02-04 13:47

Opakuji, nejsem žádný zastánce dalšího dělení republiky. Jen mě mrzí,. že nám Moravanům chybí národní hrdost, uvědomění si svých tradic. Základní neznalosti historie.

Nepřihlášený uživatel

#2

2012-02-05 17:05

Naprosto s Vámi souhlasím. Proti tomuto názvu jsme už několikrát protestovali u představitelů parlamentních stran v r.2006 a také v prezidentské kanceláři. Odpověď vedoucího kanceláře prezidenta republiky měla zdůvodnit používání slova Česko, ale vlastně potvrzovala to, že Morava není Česko:

Název Česko byl používán pro Čechy už v r. 1777 : ..“Tak vidíme při zemích německých Česko, Moravu, Rakouské Slezsko…“
(Zdroj:Jazyková poradna AVČR)

S pozdravem

Zdeněk Zbožínek
PS Moravané


Nepřihlášený uživatel

#3

2012-02-05 19:51

je v ókeju:-)

Nepřihlášený uživatel

#4

2012-02-05 20:30

Su Moravan

Nepřihlášený uživatel

#5

2012-02-05 20:33

česko - na Moravě se říká těžko
Moravan

#6 Morava

2012-02-05 20:51

http://www.rcm.wbs.cz/Morava.html
Morava nikdy nebyla zemí koruny České. Proto byl třebas Král Česky současně Markrabě Moravský. A nebo mi snad bude někdo tvrdit, že vlády mocností, jež uznaly v roce 1918 Československo tak blbé, že si Moravu a Slezsko vymyslely? A co Německá důslednost ? Jenže ani komunistům po 2. sv. válce, ani současným tunelářům nevyhovuje rovnoprávné uspořádání naší země. Chceme náš Moravskoslezský zemský sněm. Místo nesmyslného senátu.
Autor petice

#7 Rádio ČAS - nejposlouchabější moravské rádio

2012-02-05 21:13

Tak jsem informoval toto rádio o této petici. Uvidíme, jak moc je to moravské rádio.

Nepřihlášený uživatel

#8

2012-02-06 00:04

Je fakt, že Velkomoravská říše byla dřív než české knížectví...když už nejsme Československo tak klidně můžem najít jiný název vyhovující všem
Komskal

#9 Má pravdu předsedo

2012-02-06 00:26

Schválně jsem se díval na vícenárodnostní státy. Autor petice má pravdu, žádný se nejmenuje jen podle jednoho národa. A je naprosto vedlejší co bylo dřív. Skutečnost je ta, že národ byl a je definován - jazykem, územím a historií. To , že se na Moravě mluví česky ? Ve švýcarsku se také mimo jiné mluví německy. A nebo snad to, že se v jižní americe mluví španělsky tak je tam Espaňol ?

Nepřihlášený uživatel

#10

2012-02-06 17:14

Plně souhlasím s textem petice.To je přece násilí,když se nemohu přihlásit ke svému národu,Moravanům.Nikdo nedhce trhat republiku,chceme jen uznat naši nádodnost,uznat Zemi Moravskoslezkou a hlavní město Brno.Také chceme,aby skončil penězotok od nás na západ.

Nepřihlášený uživatel

#11

2012-02-06 17:22

Také mně mrzí,že třeba sportovci jsou označovány za Čechy.Např.skvělá tenistka Petra Kvitová je z Moravy,stejně i Berdych,Abrahám,krasobruslař Březina a mnoho dalších.Nemáme Moravské radio ani televizi,kdysi slavné rádio-Československý rozhlas Brno bylo samostatné s celostátním působením a mohl jsem ho poslouchat v zahraničí.Dnes se moderátoři bojí promluvit,že jsou Moravané atd.Navíc je z rádia jen regionální podřízený sluha.Kde to jsme?Mají být Češi hrdi na to,že jsou ve společném státu s Moravany a Slezany.Doufám,že již brzy skončí tato doba,potlačování lidí v tzv.Česku.
Jan

#12 rádio čas

2012-02-07 07:52

autore petice, zklamu tě, rádio čas je Moravské rádio asi tak jak já čínský papež. Čech, Češi.
Karel Čapek

#13 Česko?

2012-02-07 10:57

ANO, už kdysi za svého života jsem se jasně vyjádřil proti tomuto jednoslovnému, nesmyslnému a zkomolenému výrazu pro naše země.

Nepřihlášený uživatel

#14

2012-02-07 11:11

Musíme se starat o Moravu sami.Vždyť přece V.Havel řekl,že Morava získá tolik práv,kolik si sama vybojuje.Tak musíme bojovat a to nejen o názvy,ale i o Moravský parlament,název atd.Např. vysoké učení techn.v Praze se nazývá České VUT,ale v Brně jen VUT.Tak změnit na Moravské vysoké učení technické.Mám dost tzv.moravských politiků v Praze,ale proč se odrodili? Vždyť za 1.republiky bylo v brně hned druhé kulturní centrum v republice,kam směřovali umělci,architekti,herci,malíři atd.A co dnes? Vše utíká do prahy za peníze.Je potřeba v Brně udržet umělce,ale také v Ostravě,Zlíně,Olomouci a dalších krásných moravských městech.Potřebujeme,aby moravské peníze neutíkaly do Prahy,ale ve velké většině zůstaly doma na budování všeho.Vždyť,jak jsou zastaralé silnice a dálnice na Moravě.Je´dte se podívat do Čech,vše nové atd.

Nepřihlášený uživatel

#15

2012-02-09 17:05

Za Moravu!

Nepřihlášený uživatel

#16

2012-02-10 21:50

Užívání slov Čechy nebo Česko ve smyslu názvu celé republiky mi vadí odjakživa a moc. Jenom lidi v Čechách ten propastný rozdíl v užití těchto pojmů nectí a ani necítí. Ale běda, když my použijeme správně slovo Morava - to jsme okamžitě nacionalisté a moravisté, jak se nám hanlivě říká.
jofo

#17 Je nás málo

2012-02-12 14:18

a jsme málo aktivní. Vyzývám všechny Moravany a Slezany - dejte na svá auta, domy, oděvy znaky - vlajky, které budou dávat okolí na jevo, jakého jste smýšlení.

Nepřihlášený uživatel

#18

2012-06-26 17:50

Jsem pro spolkové neboli zemské zřízení naší republiky - Čechy, Morava a Slezsko, s novým nezavádějícím názvem, který by nemotivoval a neumožňoval a neulehčoval majorizaci Čechů a zejména Prahy vůči Moravě a Slezsku, např. Středozemsko (jako je již "NIZOZEMSKO"), nebo Českomoravsko (Tcheco-Moravie), s úplným názvem Spolková republika Čech, Moravy a Slezska (jako je např. analogicky "Spojené království Velké Británie a Severního Irska)
Moravka

#19

2012-11-26 11:57

Su pro univerzálnější Středoevropskou federaci, zkratkou SEF, nebo "jednoslovně Česko-Moravsko.V případě dalšího zatvrzelého popražšťování=znemravňování veřejného života nejen na Moravě, pro autonomní Moravskou republiku jako jednoho z kandidátských států EU.

Nepřihlášený uživatel

#20

2013-10-19 11:52

Úplně stejně nesouhlasím se jménem Czechia.
Snad jedině rozumné by bylo Czechlands - což ukazuje na svazek více zemí.

Nepřihlášený uživatel

#21 Re:

2017-04-14 12:56

#8: -  

 Když já radši píšu latinkou, než bukvama. 


Nepřihlášený uživatel

#22 Re:

2017-04-14 12:57

#8: -  

 Když já radši píšu latinkou, než bu q ama. 


Nepřihlášený uživatel

#23

2017-04-14 13:00

Když jsem to slovo slyšel poprvé, myslel jsem, že jde o záměrně nevkusný vtip.