PETICE za záchranu hájenky "U DVOU ŠRAŇKŮ" v Hradci Králové

ŽÁROVKA ARCHITEKTI

/ #45 VYJÁDŘENÍ ARCHITEKTŮ - PROJEKTANTŮ STAVBY

2016-01-13 19:49

ENVIRONMENTÁLNÍ LESNICKÉ VÝUKOVÉ CENTRUM

Vzhledem k vzedmutým emocím veřejnosti a zavádějícím informacím kolujícím především na sociálních sítích a v petici, předkládáme stanovisko jakožto autoři návrhu a zpracovatelé technické dokumentace:

Podkladem k práci na projektu byl rámcový záměr formulovaný objednatelem.
Nejprve jsme provedli vyhodnocení technického stavu budov na pozemku určeném pro stavbu ELVC.
Následně jsme na základě zadání připravili tři varianty řešení.
a) demolice současných budov a novostavba
b) rekonstrukce obytné budovy bývalé hájovny a přístavba výukové části se zázemím
c) ponechání hájovny v současném stavu a přístavba výukové části se zázemím
Varianty byly s objednatelem diskutovány, vyhodnoceny z hlediska pořizovacích i provozních nákladů a funkčnosti provozu stavby.

Stávající objekt dvojdomku s hospodářským zázemím byl postaven na konci 19. století a naposledy rekonstruován před dvaceti lety. Do dnešního dne je využíván již jen z části a to jako nájemní byt. Dnešní objekt je pro daný záměr dispozičně nevhodný, nesplňuje současné tepelně technické normy a zároveň vykazuje množství stavebně technických závad (napadený krov apod.). Dnešní hospodářská budova vykazuje navíc statické poruchy a má zdravotně závadnou azbestocementovou krytinu.
Pokud by se do záměru začleňoval objekt hájovny, musel by projít zcela zásadní rekonstrukcí, která by se výší investice rovnala novostavbě.
Naproti tomu novostavba skýtá volnost v půdorysném řešení, které je pro daný záměr ideální a zároveň umožňuje technické řešení odpovídající dnešním standardům, normám a požadavkům na obdobný objekt a to včetně bezbariérovosti.
Pro další zpracování projektu byla zadavatelem schválena varianta demolice hájovny a novostavba ELVC.

Naším cílem bylo navrhnout provozně nenáročnou stavbu. Budova je přízemní, nepodsklepená, na půdorysu prstence. Konstrukce i opláštění jsou tradiční – dřevěné. Uvnitř se nachází zázemí pro potřeby environmentálního vzdělávání dětí (tj. šatny, toalety, výuková místnost, voliéry pro lesní zvířata a ptactvo, přípravny, sklady krmiva) a byt správce, který je zároveň lesním pedagogem. Služební byt navazuje na oplocenou část pozemku, který slouží jako provozní hospodářská plocha.

Na pozemcích dnešní oplocené zahrady a výběhů se navrhuje veřejně přístupná environmentální zahrada s naučnými prvky. Sadové úpravy zohledňující stávající stanovištní podmínky a potenciální přirozenou vegetaci. Záměrem je vytvoření ukázkového výukového prostoru zaměřeného na lesní ekosystém s vazbou na okolní lesy.
Veškeré výsadby budou primárně z domácích druhů dřevin. Předpokládá se dosadba typické dřeviny zdejšího lesa.
Na pozemku environmentálního centra bude vytvořen přírodě blízký vodní biotop s pobřežní a rostlinnou zónou, aby docházelo k přirozené regeneraci a čištění vody. Nad vodní plochu je navrženo naučné dřevěné molo s lupou pro pozorování živočichů.

Školní děti budou na místo přicházet pěšky z nejbližšího parkoviště nebo přijíždět mini vláčkem. Pro běžného návštěvníka lesa je místo přístupné pěšky, na bruslích a na kole po rekreačních lesních komunikacích. Odstavení kol bude zabezpečeno na ploše se stojany.

Objekt má nízké nároky na energie a je vytápěn kotlem na dřevo.
Stavba nezvyšuje nároky na elektrickou energii a stávající přípojka elektřiny pro daný záměr plně vyhoví a není potřeba budovat novou.
Způsob likvidace odpadních vod zůstává stávající, pro navržené centrum bude pouze osazena nová domovní čistírna odpadních vod, která je nově umístěna mimo ochranné pásmo dnešní studny.
Na základě hydrogeologického průzkumu bude provedeno prohloubení stávající studny. V případě nedostatečné kapacity vody, je zvažována akumulační nádrž.

Dokumentace pro územní řízení je projednána a schválena dotčenými orgány státní správy včetně orgánů ochrany přírody, vlivu na životní prostředí a krajinný ráz.
Ve stupni dokumentace pro územní řízení je tedy prokázána reálnost stavby.