Petice proti rušení praktických škol

Monika Kašparová
Nepřihlášený uživatel

/ #233 Připomínka k petici za zrušení praktických škol

2012-11-02 10:25

Dobrý den,
v rámci zkušeností při práci s dětmi ze Základní školy praktické v Rožnově pod Radhoštěm, kdy jsem byla přizvána jako lektorka ekologické výchovy na pár prográmků pro děti, jsem byla velmi překvapena rozdílností v jejich vnímání světa a vnímání a přístupu ke světu dětí z klasických základních škol. S dětmi z praktické školy se mi pracovalo moc hezky, i kantoři se obětavě zapojovali a musím říci, že to bylo hodně prožitkové. Své prográmky jsem přizpůsobila dětem a jejich kolektivu. Byla jsem mile překvapena jejich vzájemnou spoluprací a podporou. Nesoutěživostí. Upřímností a laskavostí. Samozřejmě, že jsou vždy občas nějaké výkyvy. Ale opravdu sama a upřímně říkám, že pokud bych mohla tvořit prográmky nadále na těchto školách, neváhala bych. Tím, že by se zrušily základní praktické školy, došlo by k velkému narušení a střetu dvou světů tak rozdílných. Děti ze základních škol klasických jsou zvyklé na vzájemné pošťuchování, ironický humor a soutěživost. Bohužel, toto je ve třídách velmi nepříjemná atmosféra. A do tohoto bychom chtěli dát děti ze základních praktických škol, které mají své tempo výuky, v některých věcech morálních či etických jsou daleko dále než děti ze základních škol, ale zase mají handicap ve výkonnosti a příjmu informací. Nejsem zastáncem toho, aby byly izolovány od reality, ale jsem zastáncem toho, aby alespoň někde měli svůj prostor a podporu.