Petice za zavedení daňových asignací pro nemocné

My, níže podepsaní, pečujeme o těžce postižené rodinné příslušníky, anebo se o věc jen zajímáme a podporujeme ji.

Protože medicínská péče udělala za poslední desetiletí nevídaný pokrok a dokázala zachránit lidské bytosti, které by před několika lety nepřežily, očekávali bychom, že bude současně fungovat i sociální systém, který pečujícím rodinám umožní se o tyto lidi důstojně postarat.

To se ale nestalo. Zatímco pojišťovny neproplácejí obrovskou část nutných léků a zdravotních pomůcek pro postižené (příklad: invalidní kočárek pro dítě stojí cca 100 000 korun, pojišťovna proplácí 20 000 korun...), sociální systém v České republice nedokáže nijak reagovat a nadále žije v paradigmatech minulého století.

Pečující rodiče o postižené dítě žijí z jednoho příjmu, protože jeden z partnerů se už nemůže vrátit do práce; chybějící plat je sice kompenzován tzv. pečovatelským příspěvkem, který je ale v naprosto směšné výši, jakkoli došlo nedávno k jeho drobné valorizaci.

Úřad práce ale nezná "příspěvek na přílišné náklady na zdravotní péči" a nedokáže je nijak kompenzovat. Pokud rodina nedosáhne oklikou na "příspěvek na bydlení", nemá od státu žádnou pomoc a nutně směřuje do dluhů, často i exekucí.

Jak tuto situaci ošetřit, ale již bylo vymyšleno - a v mnoha státech to velmi dobře funguje. Řešením jsou tzv. daňové asignace, které říkají, že (například) 2% z odvodů státu lze poslat konkrétnímu nemocnému člověku. V zemích, ve kterých daňové asignace fungují (mimo jiné i Slovensko...), nemají postižení prakticky žádné problémy financovat si léky, invalidní vozíky, bezbariérové úpravy bytu, lázně, ošetřovatelky, a podobně.

V České republice zákon o daňových asignacích několikrát nepochopitelně neprošel Sněmovnou. Touto peticí žádáme jeho urychlené vypracování a přijetí.


Vlastimil Blaťák    Kontaktujte autora petice

Podepsat tuto petici

Pokud chcete podepsat tuto petici, kterou vytvořil(a) Vlastimil Blaťák, vyplňte formulář níže. Autor petice uvidí všechny informace, které zadáte do tohoto formuláře.


NEBO

Obdržíte e-mail s odkazem na potvrzení podpisu. Abyste si byli jisti, že budete e-maily dostávat, přidejte si prosím info@petice24.com do vašich kontaktů nebo seznamu bezpečných odesilatelů.

Placená propagace

Tuto petici nabídneme 3000 lidí.

Facebook