Petice Za zrušení soukromých exekutorů

Nespokojený

/ #951

2014-02-05 15:41

Problém není v exekuci jako takové, ale ve způsobu a výši odměny za úkony. Osobně jsem se setkal s tímto. Měl jsem kontokorent u banky. Bohužel jsem se dostal do finanční nouze a nebyl jsem schopen ho vyrovnat. Banka mi umožnila ho tedy postupně splácet. Což se dělo, jenže najednou se mi platba vrátila. Kontaktoval jsem tedy banku a ta mi sdělila, že dluh odprodala. Na otázku proč a komu mi bylo sděleno, že tyto informace mi sdělit nemohou, prý mě měl nový majitel informovat. Nezbylo mi tedy nic jiného než čekat. Jenže nepřicházelo žádné upozornění, ani nějaký platební rozkaz. Věc se pohnula ve chvíli, kdy jsem zjistil, že mám odstavený účet. Až teprve po několika dnech mi přišlo vyrozumnění od exekutora a posléze i od soudu. Šel jsem tedy k příslušnému soudu nahlédnout do spisu. Tam jsem zjistil, že pohledávku odkoupila společnost sídlící někde na Panamských ostrovech nebo kde a že prostě jednoho krásného dne zrušili účet, na který jsem celou dobu splácel. O tom, že jsem byl informován byl ve spise pouze dopis, který mi údajně zaslali obyčejnou poštou, nikoliv doporučeně. Částka k doplacení byla něco málo přes 5.000,-, náklady si vyčíslili na dalších skoro 45.000,-. Podal jsem tedy odvolání, které bylo zamítnuto z důvodu, že druhá strana nesouhlasí se zastavením exekuce. Takže takhle se to u nás dělá. Občane, ty řádně platíš a to se nám nelíbí, protože by jsme na tom tolik nevydělali. Pohledávku si párkrát přeprodáme a máme tě. A soud nám půjde na ruku. Takže, nemám nic proti vymáhání dluhu, ale odměna by neměla překročit dlužnou částku. Navíc, pokud věřitel evidentně znemožní dlužníkovi pohledávku uhradit (vše jsem doložil), tak by jeho nárok neměl bát uznán.