NE návštěvě čínského prezidenta a strateg. partnerství ČR a ČLR

Dan Mach

/ #2 Proč nepodepíšu

2016-03-24 16:39

V zásadě souhlasíme s důvody, které v textu petice uvádíte, i když se mi některé formulace zdají hodně ostré. A když vidím, jak se za tzv. čínské investory schovávájí Miloš s Jardou, tak mi z toho nic pěkného nevychází. Dohodu o strategickém partnerství má Čína s Německem, Velkou Británií nebo Polskem, takže na ní asi není nic zásadně špatného , ale text neznám. Spíš mám obavy z toho, co Číňané dělají s malými a ekonomicky slabými zeměmi, jako jsou některé státy Afriky. Tam vysají nerostné bohatství, uplatí vedení států a zmizí. Lidé na dva nebo tři roky získají práci, ale za chvíli jsou na tom stejně jako před čínskou "návštěvou". U nás to může skončit podobně. Už dnes čínští státní ekonomové upozorňují, že z Číny uniká velké množství kapitálu, a ten se tam bude muset jednou vrátit. Předpokládám, že u nás se chtějí dostat k technologiím, ke kterým máme přístup jako člen EU a mezinárodních obchodních organizací, a nákup fotbalových klubů je jen pláštík. Pak zmizí, a tady zůstane několik prázdných průmyslových hal. V Číně jsem byl v roce 2010, a to množství prázdných bytů a obřích továren, kde se nic neděje a nic nevyrábí, je zarážející. To ale kdyby místo Zemanova kanálu chtěli postavit rychlodráhy, tak to bych jim fandil.

Ale jinak tu bylo už více diktítorů, a když Jásir Arafát mohl dostal Nobelovu cenu míru, tak bych čínské diktátory tak moc nepeskoval. Spíš bych jim šel zamávat tibetskou vlajkou. Ale o velikonočním pondělí si nebudu kazit náladu, zvlášť kdybych ještě někde náhodou potkal toho hradního ochlastu :)