Obnovu Tyršových sadů ano, ale šetrně k přírodě a bez plýtvání

B. K.

/ #200 Pardubice bývaly zeleným městem

2012-04-12 18:36

Když jsem se rozhodovala, kde po vysoké škole v životě zakotvím, vybrala jsem si Pardubice, i když to není moje rodné město, mimo jiné proto, že byly zelené. V Tyršových sadech jsem strávila mnoho příjemných chvil při čajovo-obědové pauze ve stínu vysokých topolů nebo relaxací s knihou a čajem na dece pod vrbičkami a magnóliemi. Teď jsem maminkou s kočárkem a louže na cestách mi nijak nekazí zážitek z procházky parkem a kolem zámku. Je to naše obvyklá trasa. Je mi líto, že zde není vůle hlouběji zamyslet se nad důsledky takového rozsáhlého kácení. Stromy chrání město před hlukem z blízké silnice a pomáhají rozptýlit i případné výpary z nedalekého Parama a Semtína. Pardubice je město s rozsáhlou chemickou výrobou a rozhodně by si jeho obyvatelé měli vážit zeleně, zacházet s ní uvážlivě a s ohledem na budoucnost. Přeji si, aby se moje děti mohly prohánět v parku plném krásných, vzrostlých stromů a křovin, porostlém udržovaným travním porostem a záhony květin. Aby mohly odpočívat ve stínu vzrostlých stromů, číst si pod nimi v parních letních dnech knihy a pořádat pikniky... Betonové cesty a zakrslé okrasné stromky jim do života nic nedají - leda odřená kolena a úpal. Blanka Krčmářová