Otevřený dopis IZSVŠ v otázce sporu o profesuru Martina C. Putny

Quoted post

Jan Beneš

#7 Re: Souhlasím

2013-05-20 12:17

#4: Pavel J. Hejátko - Souhlasím

Pane Hejátko, vím o Vás, že jste kriticky smýšlící člověk, můžete se nám tedy svěřit s pádnými argumenty, proč by do udělování profesorských titulů měl zasahovat prezident? V naší legislativě o tom totiž není ani slovo. Nejde o osobu M. C. Putny (a ve vztahu k současnému prezidentovi jde o pouhou pomstychtivost), ale o otázku akademických svobod. Společenský statut profesora byl tímto krokem vážně znehodnocen. Profesorem se člověk stává na základě celoživotní odborné činnosti a ideologická odlišnost by v tom neměla hrát roli. S takovou bychom se ocitli rovnýma nohama v totalitní společnosti (a nemáme k tomu daleko, na čemž se my dva asi shodneme).

Odpovědi

Pavel J. Hejátko
Nepřihlášený uživatel

#11 Re: Re: Souhlasím

2013-05-20 13:00:43

#7: Jan Beneš - Re: Souhlasím

Omlouvám se za nepřesnost.  Ano, chtěl jsem říci: rozšíření akademické obce o dalšího z řad profesorů. Pane Beneši, já jsem si včera asi 4 hodiny pročítal Ústavu České republiky v níž je jasně řečeno, že jmenování konkrétně profesorem je individuální a DOBROVOLNÁ záležitost prezidenta republiky. Já neznám důvody Miloše Zemana a popravdě se na ně (pokud budou zveřejněny) s úsměvem těším, nicméně i pokud by tam byly nějaké osobní antipatie (čemuž ale v Zemanově případě příliš nevěřím - tak jednoduchý zase není, navíc už jen s podobnými reakcemi, jako je třeba tato petice určitě počítal), se mu popravdě příliš nedivím. Neznám celé Putnovo dílo, ale s mnohým co publikoval jakožto odbornou činnost bych dokázal polemizovat. Celou kauzu vidím však především jako problém toho, kdo a na jakých základech dnes vůbec může býti akademikem... A pokud jde o tu totalitu. Z ní jsme nikdy nevyšli.. nyní je pouze a jen pod jinou vlajkou .. a jistě to víte, stejně jako já a již i mnozí další..