Zachraňme údolí Berounky

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#126 Re: Re: Re: Re:

2016-03-13 03:35

#119: - Re: Re: Re:  

Jaký byl motiv takového činu? Pouhá terminologická  kolize.    

Oděv ministrantů nebo laiků přisluhujících při MŠI označován býval koMŽE.

Rocheta (z lat. rochettum, od staroněm. Roch, Rock), ve starší češtině komže, je v západních církvích volné bílé liturgické svrchní roucho s úzkými rukávy, sahající po kolena a na okraji často zdobené krajkou.

 

Rocheta se vyvinula zhruba ve 14. století ze superpelice jako náhražka alby při udílení svátostí, při průvodech a pobožnostech. Často jsou rocheta a superpelice zaměňovány, mají však odlišný původ i funkci. Rocheta má užší rukávy a nejedná se a priori o liturgické roucho, i když se dnes při bohoslužbách používá také. Je rovněž výrazně mladší než superpelice.

Rochetu oblékají oprávněně pouze preláti, kteří ji nosí jako součást svého chórového oblečení. Nejčastěji můžeme rochetu vidět při bohoslužbě na ministrantech, ti ji nosí přes sutanu nebo barevnou suknici (někdy též nazývanou komží), ale oblékají ji také duchovní přes černou kleriku.

V lluterských a v anglikánské církvi má rocheta volné rukávy a nosí jej duchovní a biskupové.

Rocheta – Košile se širokými rukávy bez hranatého výřezu, při krku stažená (např. zavázkami).

Alba – Dlouhá bílá tunika, která sahá po kotníky.

Z alby se vyvinula další roucha – rocheta a superpelice. ... Superpelice je alba s rozšířenými rukávy, která vznikla na severu, kde bylo třebanosit ji přes kožich.

 

Komže: dlouhá suknice, sahající po kotníky.

 

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#127 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-13 03:36:22


Nepřihlášený uživatel

#128 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-13 03:38:19


Nepřihlášený uživatel

#129 Re: Re: Re: Re: Re:

2016-03-13 09:07:54

#126: - Re: Re: Re: Re:  

 Pokud tomu tak je, původní název je tedy v podprahovém, nicméně cílevědomém vyhlazovacím tlaku, který  - paradoxně- dosáhl velkého úspěchu, kodifikace a uznání po dvou stoletích. Stalo se tak za první republiky, pod jejím heslem "Pryč od Říma."

   Původní název je tedy nadále v ohrožení. I když je poněkud z očí. V r. 2006 radní města Plzně žádali  vrácení původního jména. V plném rozsahu. Až k ústí do Vltavy. Ale - ký div stal se nedlouho poté -  jejich nástupci s názorem vědeckým svetovým snahu tuto vzdali, setrvalý odpor byrokracie spojené, ministerstev zemedělcev a  policie veškeré, veřejné i tajné, za záminku berouce.