Týdny občanského neklidu

Quoted post


Nepřihlášený uživatel

#1577 Re: Re: Re:

2016-11-01 12:13

#1564: - Re: Re: 

 Ano, nemá právo nikdo zacházet s kýmkoli na základě kolektivní viny, bez soudu. A co dělali Němci, oni snad soudili? Stříleli české obyvatele u zdí jak potkany. Co Lidice, Ležáky a další města ve Franciii a po Evropě, v Rusku. Co lidé v koncentrácích, ty snad někdo soudil než šli do plynu? Musíte tedy brát vše v kontextu doby. A bylo to rozhodnutí vítězných mocností a žádným soudem se v té době nikdo nezdržoval. Dnes by to možné nebylo, musel by proběhnout nejprve soud. Po celé Evropě panovala nenávist vůči Němcům. A tak jak ve Francii, tak i Češi najednou měli možnost se pomstít. Kdyby se chovali jako Němci, tak by je stavěli ke zdi a zrovna tak stříleli, za Lidice, Ležáky a další. Je to v člověku, tys nám tolik let ubližoval, tak ted se ti pomstíme. A šli, byli odsunuti. Tak, jako Němci se neměli odvahu postavit proti nacismu (a když tak šli do koncentráku-tedy na smrt) tak ani čeští obyvatelé se nestavěli na odpor vůči odsunu, troufám si tvrdit, že odsun schvalovali a možná považovali ještě za malý trest za to, co Němci napáchali za zlo. Samozřejmě se při odsunu nerozlišovalo a svezli se s tím i tací, kteří asi nikomu neublížili a jen zdvihali ze strachu tu ruku k nacistickému pozdravu. Ale ti lidé v Lidicích někomu ublížili?? A dopadli hůř, nezabavili jim majetky a nešli do odsunu, šli na smrt a za co??  Kdyby mi někdo vyvraždil rodinu a zbyl bych jen sám, myslím, že kdybych v té době žil a dali mi do ruky zbraň, tak ti, které bych měl po ruce, by do žádného odsunu už nešli, bez rozdílu. Prostě Němci mi to udělali a Němci za to budou pykat. Nenávist a zlo plodí zas jen nenávist a zlo. Každá akce budí reakci, jak v mechanice. Byla to špatná a zlá doba a nechtěl bych v ní žít. Ale uvědomme si, že odsun Němců nebyl jen náhlý výmysl někoho, něco mu předcházelo, něco jej způsobilo a počátek hledejme v Německu, u Hitlera. Byl to důsledek války, kterou nacistické Německo rozpoutalo. Zblbnout národ, zblbnout davy, na to jsou experti a jsou i dnes a dnes možná víc, než tenkrát. A Němci jsou nepoučitelní. Kdo tlačil na Rakousko-Uhersko, aby vyhlásilo válku? Němci. I stalo se a začala 1.svět.válka. Kdo rozpoutal 2.svět válku? Určitě ne Anglie, Francie, nebo Československo. Zase Němci. A asi dost lidi se mnou ted nebude souhlasit, ale kdo opět začíná rozkládat Evropu? Stačí jen uvést výrok jedné vedoucí osobnosti "My to zvládnem". A nikdo dnes nedokáže odhadnout, kam až tento krok Německa povede.... Prosím, všechno je jen můj názor a nebijte mi za něj, nekamenujte mne, nejsem historik, jen to tak cítím a třeba se mýlím a na to mám snad právo se mýlit.                          

 

Odpovědi


Nepřihlášený uživatel

#1585 Re: Re: Re: Re:

2016-11-01 15:24:40

#1577: - Re: Re: Re: 

 Ano, je to hodně složité a také nechci soudit konkrétní lidi, kteří se při odsunu nějak mstili. Psychologicky je to pochopitelné. S tím, co dělali konkrétní příslušníci vílečného Německa bych právě nechtěl cokoli porovnávat, protože ten systém byl od kořene zrůdný. I zde ale většinou soud probýhal, i když postavený na zvrhlých zákonech. Dále samozřejmě v situaci války a tedy i ve  vyjímečných podmínkách samozřejmě rozhodovací procedury probíhaj v jiném režimu, ale z hlediska protektorátních zákonů bylo bohužel vše v pořádku. Lidice, Ležáky - z jejich pohledu trest za povážlivou vzpouru vůči Říši. Myslím, nejsem odborník na právo, že z hlediska právního positivismu bylo i tady, bohužel, vše OK. Jenže znovu opakuji, ten systéma a jeho zákony, byl od kořene zvrácený, proto to vše, co dělali bylo proti zákonům obecně lidským, které vyvěrají z právního naturalismu (nikoli positivismu) - na tomto základě, a jedině na tomto, pak mohlo být zahájeno poválečné stíhání mezinárodním tribunálem.

Mám spíše dojem, že poválečná situace byly mimi jiné dobrou příležitostí jednou provždy vyřešit si dlouho trvající problém s německým živlem v našich zemích. Je mi líto, ale mylsím, že tohle rozhodnutí o kolektivním odsunu správné nebylo, ale musím uznat, že pragmaticky a vezmu li v úvahu i psychologické hledisko (vzájemné možné soužití v jednom regionu po válce), že nějaká podoba odsunu by zřejmě nutná byla. Co ale je vámi uvedenými argumenty neomluvitelné, to je opravdu divoký odsun, kde se bez soudu vraždili a lynčovali lidé bez soudu. Ono i za vlády fašismu nevím, zda něco takto živelně probíhalo. Mám za to (ale možná se pletu), že takové zrůdnosti se páchali lidmi, kteří byli součástí nějaké oficiální říšské struktury. U nás ale brali spravedlnost lidé do vlastních rukou. A pokud vím, těch zločínů bylo tolik, že musel být vyhlášen později generální pardon - a to považuji též za nevypořádání se pro změnzu zase s naší vinou - a ta vždycky zahnívá v dalších národních dějinách a nic dobrého rozhodně nepřinese.

 

Co se týče hodnocení německého národa, zase bych byl opatrný na zevšeobecňování. Samozřejmě, je zjevné, že jakési obecné vlastnosti a tendence nějakého národa existují a vámi zmíněná role tohoto živlu při vzniku 1. a 2. světové války je myslím zjevná. Jakási germánská bjovnost a rozpínavost v dějinách jistě pozorovatelná je. Ale mě se zdá, že na rozdíl od nás Němci po druhé světové válce prošli hlubokou katarsí a pokáním - za to, co se jejich prostřednictvím dělo v Evropě, jak se domnívám, se dodnes hodně stydí. Není tedy divu, že to tam možná proto překmitává do opačného extrému: abychom nikoho nediskriminovali, otevřme náruč dokořán komukoli! Prostě ale navzdory řečenému, nelze šmahem konkrétní osobu německé národnosti ocejchovat a zatratit...

 

Tak asi tolik jsem k tomu chtěl říci.

 

Lubomír Tichý