Zrusenie povinneho cipovania psov

Kontaktujte autora petice

Téma diskuze bylo automaticky vytvořeno Zrusenie povinneho cipovania psov

MVDr. Lucie Skálová

#226 Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-08-17 12:27

#143: Necipujtenas.cz - "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

Dobrý den, ráda bych se ohradila proti  zde neúplné a vysloveně účelové citaci mého rozhovoru v pravidelném pořadu Českého Rozhlasu. Jsem naprostým zastáncem čipování, jeho zdravotní rizika považuji za zanetbatelná a za celou svou dlouholetou praxi jsem se nikdy nesetkala i s třeba jen malým poškozením zdraví jakéhokoli čipovaného pacienta.

Zde citace záměrně zkrácené  se mě hrubě dotýkají a považuji celé vyznění tohoto článku pro mě za urážlivé, hlavně v očích mých kolegů a klientů.

Požaduji ztažení  článku, nebo uvedení věcí na pravou míru -postačující bude odkaz na stránky ČRozhlasu s kompletním přepisem rozhovoru.

V případě nerespektování mého přání budu zvažovat nejen právní kroky, ale zároveň se budu snažit dojít k nápravě i reprízováním tématu čipování a to i s ohledem na tyto stránky a zavádějící infromace na nich uvedené.


Nepřihlášený uživatel

#227

2013-08-17 20:53

S povinným čipovaním práve dosiahnu to, že pred skončením termína t.j. do 30.septembra 2013 vyhodia ešte viac mačky a psov na ulicu, lebo ľudia nemajú na to peniaze. :(



Nepřihlášený uživatel

#228

2013-08-18 13:37

Jiste,ze sa pani doktori a pani doktorky nestretli zo ziadnym pripadom poskodenia zdravia psika.Ved ako inak by aj mohli,keby povedali pravdu vskutku su vysmareny z prace :D Mozte si ist hrkutat inam a nie tu salit mozgy normalnym ludom.Povedat,ze cudzi predmet zo zivym tvorom nespravi nic mozu fakt uz len posahany ludia...

Nepřihlášený uživatel

#229 Re:

2013-08-18 14:22

#227: -

co tim dosiahnu len zdieraju ludi o peniaze nech sa oni daju zacipovat my mame psa na dedine a nechodime ho vencit po parkoch a po meste aby niekto odprataval bordel po nich my si platime za neho dan a veterinari nech sa staraju do seba aj z policajtami oni mu zrat nedavajaju


Nepřihlášený uživatel

#230 Re: Re:

2013-08-18 14:23

#229: - Re:

to je tiranie zvierat tak ten debil co to navrhol nech sa da zacipovat a zvieratam da pokoj hanba vam

 


Nepřihlášený uživatel

#231

2013-08-18 17:41

Ja som síce už svojich štvornohých miláčikov dala začipovať, ale plne sa pripájam k petícii. Moje mačičky žijú len v byte a pripadá mi úplne nezmyselné, že som ich musela nechať začipovať. Psík je starý a je stále na vodítku, takže aj to je nezmysel. Splnila som však literu zákona, ale pripadá mi to, akoby pokusné zvieratká pred čipovaním ľudí. Hanba celej únii, ktorá sa dáva na cestu čipovania, homosexuality a podobných zvráteností proti ľuďom

Nepřihlášený uživatel

#232

2013-08-19 11:03

Teraz cipovanie psov boh vie co si ti ludia zmyslia nabuduce

Nepřihlášený uživatel

#233

2013-08-21 14:38

Maximálne som proti čípovaniu psov. Veď to je úplne proti prírode!! Zásah do organizmu. Z toho môže mať ten psík akurát len zdravotné problémy časom. A k čomu to je? Len na biznis!! Na nič iné!!

Nepřihlášený uživatel

#234 Re: Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-08-21 14:42


Nepřihlášený uživatel

#235 Re: Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-08-21 14:43

#226: MVDr. Lucie Skálová - Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

samozrejme, že vy ste za to aby sa psy čipovali. ved ako veterinárka máte z toho veľké peniaze. je to pre vás biznis.

tak prečo by ste boli proti tomu.


Nepřihlášený uživatel

#236

2013-08-21 17:15

Málokto vie že implantované čipy blúdia pod kožou a môžu spôsobiť zdravotné problémy.
tomáš marný

#237 Re: Hajzli !!!!!!!

2013-08-21 21:47

#135: - Hajzli !!!!!!!

Ja ti naplujem do krku požívať slová ako hyeny a svine ty "milovník zvierat"-


Nepřihlášený uživatel

#238

2013-08-22 09:32

Pridala som sa k tejto peticii,pretože nechcem dovoliť,aby sa môjmu domácemu miláčikovi/Mičudke/ zaviedol pod kožu čip,ktorého zloženie je neznáme a taktiež sa nehovorí o účinkoch na organizmus.Nikde nie je spomenuté životnosť čipu a možné následky pri poškodení.Je to do očí bijúce,že sa chce niekto na Slovenku opäť "nabaliť".Veď aký to má zmyseľ čipovať fretky a mačky,keď žijú v bytoch a von vychádzajú len zriedka.Zbytočne míňať slová,aj tak vyhrajú mocnejšííííííííííííí.>:-(

Nepřihlášený uživatel

#239 Re: Re: Re: spravme niečo

2013-08-22 14:08

 nie #203: - Re: Re: spravme niečo 

 Prikláňam s ak názoru nečipovania zvierat, a nerozumiem, prečo s tým kompetentný nič nerobia, pretože kto si pozorne prečíta zákon, ktorý § 19 prikazuje čipovanie zvierat odvolávajúc sa na nariadenie č. 998/2003 EURÓPSKEHO PARLAMENTU, zistí, že povinné čipovanie sa vzťahuje na "spoločenské zvieratá", ktoré musia byť identifikované. Avšak uvedené nariadenie definuje za spoločenské zviera, citujem: sú zvieratá druhov uvedený v prílohe I./psy,mačky,fretky/, ktoré sprevádzajú svojich vlastníkov alebo fyzickú osobu, zodpovednú za tieto zvieratá v mene vlastníka, počas ich premiestňovania a nemajú byť predané alebo prevedené na iného vlastníka, pričom "premiestnenie" je ďalej definované, citujem: je každé premiestnenie spoločenského zvieraťa medzi členskými štátmi alebo jeho vstup alebo opätovný vstup na územie spoločenstva z tretej krajiny.

Takže podľa tohto mi vyplíva, že povinnosť čipovať zvieratá bežne držané, ktoré nepremiestňujeme za hranice nie je povinné čipovať, a je to v rozpore s nariadením európskeho parlamentu.

 


Nepřihlášený uživatel

#240

2013-08-23 15:33

Jediný účel, ktorý to má sú peniaze pre dodávateľov služby a tiež tréning ako neskôr čipovať ľudí.....
Mária

#241 Re: Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-08-24 13:21

#226: MVDr. Lucie Skálová - Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

Odkedy sa zvierata čipujú,keď spomínate svoju dlhovekú prax s čipovaním?Keby veterinári boli svedomití a nezaležalo by im len na peniazoch,ktoré za čipovanie dostanú, určite by ste v očiach svojích kolegov  neklesla zato,žeby ste nesúhlasila s čipovaním.Každý veterinár ,by mal povinne preštudovať aj nevýhody čipovania a verejne priznať,ak zistia,že čipovanie môže zvieraťu ublížiť.Kto bude potrestaný ak čip zvieraťu ublíži?Povie sa ,že to je roziko povolania?Tak sa stalo nám ,keď sa náš pes neprebral po operácii z narkózy. veterinár povedal,že je to riziko povolania a bolo. Páni,ktorí vymysleli tento zákon zabudli,že pes je živá a cítiaca bytosť. Veterinári by to mali vedieť. Máme vládu ,ktorá necíti s človekom,nieto ešte so psom.Na tých skúšajte čipovanie!Verím,že ak ste sa vyjadrila ,že čipovanie prináša riziko ,že je dosť veterinárov , ktorí vám dali za pravdu a v ich očiach ste neklesla .


Nepřihlášený uživatel

#242

2013-08-26 20:08

Ako chovateľ psa som proti čipom a trizneniu, ktore sposobuje tato záležitost každému žijúcemu tvoru.

Nepřihlášený uživatel

#243 Re: Re: Re: Re: spravme niečo

2013-08-27 07:25

#239: - Re: Re: Re: spravme niečo 

 Tak túto otázku + dalšie som položila MVDr Papiernikovej zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy:

Otázky:

1. § 19 ods. (9) sa odovláva na 101) Čl. 4 nariadenia Európskeho Parlamentu a Rady (ES) č. 998/2003 z 26. mája 2003 o veterinárnych požiadavkách uplatniteľných na nekomerčné premiestňovanie spoločenských zvierat a ktorým sa mení a dopĺňa smernica Rady 92/65/EHS (mimoriadne vydanie Ú.v. EÚ, kap. 3/zv. 39). ktorý ukladá povinnosť nezameniteľne označovať iba zvieratá určené na nekomerčné premiestňovanie. Znovu nevidím dôvod označovať zviera keď s ním neodchádzam za hranice.

2. Kde nájdem zoznam schválených transpondérov (výrobca, zloženie, certifikát že je to zdravotne nezávadné, prípadne možné zdravotné riziká/kontraindikácie pre zviera)?

3. Kto znáša náklady za prípadné zdravotné komplikácie/ošetrenie zvieraťa (napr. po 8 rokoch, keď dôjde k bujneniu tkaniva okolo čipu a je nutné ho vyoperovať, viď https://www.facebook.com/miriam.miklasova/posts/10151535746793810 mačka ktorej po 8 rokoch museli čip vyoperovať. V tomto prípade majitelia začipovali zviera dobrovolne, ja myslím na prípad keď majiteľ musí začipovať zviera proti svojej vôli pod hrozbou pokút/neošetrenia zvieraťa v prípade neočipovania.)

 

Odpovede: (po urgecii, lebo nejak pozabudli na to reagovať)

Dobrý deň,

  1. odvolávka sa vzťahuje iba na spôsob označenia (aby bol v súlade s platnou legislatívou EÚ), ale SR si môže v zmysle všeobecne platnej legislatívy EÚ  stanoviť svoje legislatívne podmienky napr. u ktorých zvierat  sa bude vykonávať, čo aj urobila
  2. na stránke Ústavu štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv nitra
  3. za zdravotný stav zodpovedá vlastník alebo držiteľ zvieraťa

 

S pozdravom

 

MVDr. Erika Papierniková

Štátna veterinárna  a potravinová správa

Slovenskej republiky

Botanická 17

842 13 Bratislava

 

Tel: +421 2 60257229

Fax: +421 2 65411159

papiernikova@svps.sk

 

Takže som napísala do Ústavu štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv žiadosť o zoznam schválených transpondérov + o info k ich zloženiu, prípadne testov na zdravotnú nezávadnosť. A čo myslíte, poslali? NIE, ani po troch urgenciách... Na nete som našla iba tento zoznam www.uskvbl.sk/download/mikrocipy.doc , neviem či aktuálny, ale náš veterinár nečipuje s ani jedným z nich. Takže ešte sa môže stať, že zviera bude začipované neschváleným transpondérom...

mária-nič len biznis

#244 Re: Re: Re: Re: Re: spravme niečo

2013-08-27 11:21

#243: - Re: Re: Re: Re: spravme niečo

"SUPER" nie? Ak môjmu psovi čip uškodí ,tak za jeho zdravotný stav budem niesť zodpovednosť.Čítala som názor,že budúcnosť ukáže či tento zákon má ,alebo nemá opodstatnenie. Pripadá mi to ako keby sa na naších psoch mali robiť pokusy a ešte si zato máme zaplatiť a v prípade nesúhlasu s čipovaním ešte zaplatiť pokutu. Predsa to nie je nejaký bezvýznamný zákon ,ktorý zrušia,keď zistia,že bol zlý.Ide tu o život a zdravie zvierat. Dokonca ochrancovia zvierat súhlasia s čipovaním.Pochybujem,že si dali námahu zistiť rizika čipovania zvierat.Takže, Ja sa o svojho psa starám ,som zodpovedná za jeho zdravie a preto čip nedostane.


Nepřihlášený uživatel

#245

2013-08-27 19:01

Kiezby bolo viacej ludi takych ako si ty Maria...A hlupakom zbytocne vysvetlujes nevyhody cipovania.Ludom,ktori uctievaju hlupe zakony vypasenej vlady nevysvetlis nic.Pojdu dobrovolne odniest rodinneho clena a este potom poniektori tu vypisuju,ze nesuhlasia s cipovanim ale,ze vraj si nedovolia platit pokutu.No to by som chcela vidiet,ktory hlupak by im zaplatil tu ich BUBUBU pokutu 300eur,ked povacsina ani tolko nezarobi...Im by som dala pokutu,lebo porusuju ustavu SR...
Vybrat přezdívku

#246 Předmět

2013-08-27 19:56

Po prečítaní viacerých príspevkov som sa rozhodol zareagovať. Hovoriť tu o tom či si začipujú psi neprispôsobiví občania je zbytočné, lebo to nerieši problém čipovania našich psov (čiže majiteľov čo sa o psi starajú a platia za nich dane). Kdesi som počul, že musíš len zomrieť a platiť dane. Ale ako vidím v našom demokratickom štáte k tomu ešte priložili povinné začipovanie svojho mazlíčka na svoje náklady a pri tom ešte potvrdzovať že čipovanie je správny krok, lebo tak rozhodol štátny úradník platený z našich daní. To je super demokracia. Alebo, že by tí čo to vymysleli neboli demokrati? Neberú ohľad na to, že sa človek môže slobodne rozhodnúť, pokiaľ tým neublíži niekomu inému.

Nepřihlášený uživatel

#247 Zákon 39/2007 - bez vymedzenia základných pojmov

2013-08-28 14:31

Zákon č. 39/2007 nedefinuje základné pojmy - napr. pojem "spoločenské zvieratá". Takže sa musí brať do úvahy pojem spoločenských zvierat z definicie nariadenia, na ktoré sa zákon č. 39/2007 odvoláva - nariadenie č. 998/2003 Európskeho parlamentu, ktoré definuje tento pojem : "Spoločenské zvieratá - sú zvieratá druhov uvedený v prílohe I./psy,mačky,fretky/, ktoré sprevádzajú svojich vlastníkov alebo fyzickú osobu, zodpovednú za tieto zvieratá v mene vlastníka, počas ich premiestňovania.." Čiže sa nejedná o všetky zvieratá /mimochodom slovíčko "všetky" nie je v zákone 39/2007 vôbec uvedené pri zvieratách/, jedná sa len o zvieratá s pasom. Pretože v tomto zákone je uvedené, že centrálny register zvierat je určený pre zvieratá, pre ktoré bol vydaný pas. /Nie pre tie, ktoré pas nemajú/. Ďalej, správu o povinnom čipovaní Št. veterin. správa na svojom webe adresuje ako - Informáciu pre chovateľov. Chovateľ v právnom ponímaní je osoba, ktorá má zaregistrované chovné zviera, vlastní chovnú stanicu, podniká so zvieratami. Čiže súkromná fyzická osoba - vlastník zvieraťa, ktoré nie je uchovnené, ktoré vlastní osoba len pre svoju osobnú potrebu domáceho mazlíčka a pod. - zviera bez Pp - preukazu pôvodu - na tieto zvieratá by sa povinnosť začipovania nemala vzťahovať podľa znenia tohto zákona. Zviera je v tomto prípade súkromný majetok fyzickej osoby, ktorá sama rozhoduje o tom, či povolí invazívny zásah /čipovanie/ do svojho súkromného majetku, alebo nie. Nakoniec právo rozhodovať o súkromnom majetku vlastníkovi zaručuje ústava SR. Navyše, keby zákon č. 39/2007 bral do úvahy zákaz týrania zvierat, tak by neprikazoval povinné čipovanie, ktoré je bolestivé pre zviera, rizikové pre jeho zdravie hlavne do budúcna. Podľa obsahu tohto zákona to chápem tak, že povinné čipovanie sa týka len zvierat s preukazom pôvodu a tých zvierat, ktoré potrebujú pas. Ak v médiach, blogoch a na nete rozširujú, že sa to týka všetkých zvierat, myslím si, že zavádzajú. Pretože v zákone 39/2007 nie je spomínaná povinnosť pre všetky psi, mačky a fretky. A zákon je podstatný, nie vyhláška od MP, ktorá je zákonu podriadená a nesmie z právneho hľadiska obsahovať príkazy a povinnosti, ktoré jej nadriadený zákon neobsahuje. Má len podrobnejšie popísať povinnosti vyplývajúce z nadriadeného zákona. V prípade, že prikazuje niečo, čo nie je v nadriadenom zákone obsiahnuté, je to vyhláška v nesúlade s právom. K samotnému zákonu č. 39/2007, v ktorom absentuje vymedzenie základných pojmov. Zákon je v rozpore s článkom zákona, zakazujúcim týranie zvierat v akejkoľvek forme, zakazujúcim invazívne zásahy do tela zvierat, ktoré nie sú nevyhnutné zo zdravotného hľadiska. Čipovanie je bolestivý invazívny zásah do tela živého zvieraťa do hĺbky 2-3cm pod kožu s doživotným umiestnením RFID vysielača, cudzorodého predmetu pre telo zvieraťa, navyše veľkosťou obrovského /bežná dĺžka čipu 11-12 mm/ pre malé plemená zvierat, čo samo o sebe už len rozmermi spôsobuje bolestivý pocit po celý ich život, plus ďalšie zdravotné riziká - bujnenie nádorov, putovanie čipu v tele, poškodenie orgánov, poškodenie čipu v tele s rozliatím jedu s následkom smrteľnej otravy, atď.. Čipovanie určite nie je nevyhnutný operatívny invazívny zásah zo zdravotného hľadiska. Myslím si, že sa jedná o týranie zvierat. Je to zásah, ktorý je výhodný predovšetkým pre tých, ktorí na ňom zarobia - zabezpečuje získanie vysokých finačných príjmov pre výrobcov, distribútorov čipov, realizátorov čipovania a vyberačov pokút od vlastníkov zvierat. Zvieratá nepotrebujú nosiť v sebe rádiofrekfenčné predmety s rizikovým zložením. Zvieratá nie sú stroje s umelými súčiastkami a pokiaľ ich tvorcovia zákona vnímajú ako stroje, ktoré oni musia doplniť RFID čipom a skenovať čítačkami, mali by sa títo občania - podporovatelia čipov, žijúci z našich daní ako prví oni začipovať aj s veterinármi, ktorí tento zákon schvaľujú a nerobia nič pre jeho zrušenie. Aby mohli po rokoch títo milovníci čipovania dokazovať na svojich telách, ako bezbolestne ich začipovanie prebehlo a po 10 rokoch i dlhšie nemajú žiadne zdravotné komplikácie. Lobbisti čipovania nemajú právo robiť hovorcov za zvieratá, vyhlasovať, že čipovanie je bezbolestné a bezrizikové. Lebo lobbisti necítia bolesť zvieraťa, oni nevedia, čo zviera cíti a ako vníma RFID čip po celý svoj život v tele na veľmi citlivom mieste v krku. Keď niekto lobbistom ukáže zdokumentované reálne prípady zdravotne poškodených zvierat na následky začipovania - ignorujú to ako bezcitní sociopati. Hanba pokrytcom. Príde aj na nich. ČAS BEŽÍ RÝCHLO a spravodlivosť si ich raz nájde.

Nepřihlášený uživatel

#248 Re: "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

2013-08-29 08:44

#143: Necipujtenas.cz - "MVDr. Skálová: Čipování a možná rizika. ČR"

Dobrý den, prosíme o zdrojování celého přepisu, jehož vlastníkem je Český rozhlas 2, o uvedení linku na zdroj, což je Poradna ČRo 2, stejně tak o zveřejnění celého přepisu, bez krácení odpovědi hosta, resp. MVDr. Lucie Skálové. Takto totiž došlo k výrazné změně významu řečených slov, resp, přepsaných.

Děkujeme za uvedení výše uvedených skutečností ...! Český rozhlas Dvojka

 

Mucinkov ocko

#249 Re: Re: Re: Re: Re: Re: spravme niečo

2013-08-29 19:25

#244: mária-nič len biznis - Re: Re: Re: Re: Re: spravme niečo

Môžeme sa spoľahnúť že budúcnosť potvrdí opodstatnenosť takéhoto zákona. Z televízie sa dozvieme koľko psích a mačacích miláčikov čipy zachránili. Na obrazovke sa objaví šťastím plačúca panička, ktorej čip zachránil psíka. Už sa na to teším. Za saba: čip nikdy, ani po pokute! Tu ide o viac ako iba o to, či sú čipy škodlivé alebo nie. Tu si artogantná moc testuje tuposť stáda, aby vedela kam až nabudúce bude môcť beztrestne zájsť. Zatiaľ bohužiaľ zisťuje, že možné je všetko.

M.

#250

2013-08-30 06:56

Už jsem zažila nejméně 3x, že se pejsek vrátil tam, kam měl, jen díky čipům. Takže této petici rozhodně ne.